Vlasy a vlasová kozmetika – kvůli těmto přísadám máte špatné vlasy
Poslední úprava 14.04.2023Když jde o krásu a péči o své tělo, záleží na každé přísadě. Co však víte o komplikovaných vědeckých názvech na štítcích? Navíc, ne každá vlasová kosmetika působí u každého stejně. Dešifrujme si svět sulfátů a silikonů a vytvořme kompletní seznam věcí, kterým byste se měli vyhýbat a které naopak vyhledávat. Rozebereme si je podle typu vlasů.
Obsah:
Pro suché vlasy a poškozené vlasy
Na rozdíl od toho, co jste si možná mysleli, hutné oleje nejsou odpovědí na poškozené, suché vlasy. Minerální oleje v sérech na vlasy a v šamponech vytvářejí hustou pevnou bariéru na vlasovém vláknu a brání vlasové pokožce v dýchání. Místo toho vybírejte přírodní hydratační přípravky s lehčí konzistencí jako je kokosový a olivový olej. Arganový olej a protein keratin jsou výborné na opravu a posílení pro poškozené a suché vlasy. Stejně alkohol v lacích na vlasy odebírá z vlasu přírodní oleje a maz. Silikony v některých kondicionér dehydratují vlasovou pokožku.
Pro barvené vlasy a zesvětlené vlasy
Zesvětlovače vlasů v podobě různých rozjasňovacích šamponů či pěn, gelů a sprejů obsahuje různé soli a alkoholy. Tato vlasová kosmetika vytahuje přirozené oleje z vlasů, takže vlasy zanechává suché, křehké a náchylné k poškození od slunce, znečištění, tvrdé vody a tepla. Zesvětlovač vlasů nechte stranou a zaměřte se na používání přírodních přísad, které dostanou do vlasů vitamin C a pomáhají při obnově kolagenu, vlasy zjemňují a přidávají jim lesk. Produkty s přírodními proteiny pomáhají při obnově vlasů s nižším rizikem protenizace, přírodní emoliencia dodávají lesk a jemnost. Stačí si najít kvalitní přírodní zesvětlovač vlasů.
Pro kudrnaté a krepatějící vlasy
Pokud máte krepatějící vlasy, určitě víte, jak i nejmenší troška toho nesprávného produktu dokáže na vaší hlavě vytvořit přímo extrémní výbuch. Pokud se snažíte upravit krepatějící vlasy, je důležité vyhýbat se šamponům na přidání objemu a rozjasňovacím šamponům. Hledejte produkty s obsahem gelu z aloe vera, pomáhá vlasy vyživit a navrátit jim vláhu. Vhodný je i hydrolyzovaný pšeničný protein, který pomáhá proti lámavosti vlasů, což je běžný problém při krepovitých a suchých vlasech. Šampon s arganovým olejem či hloubková kúra s arganovým olejem zvládne obojí - bojuje proti krepovitosti a pomáhá udržet vlasy v jejich nejlepším stavu.
Pro hrubé a drsné vlasy
Ženy s hrubými a drsnými vlasy běžně zatěžují vlasy silikony a produkty obsahujícími množství olejů. Těžké, ve vodě nerozpustné silikony pokryjí vlas a způsobí to, že se vlasy dusí, ztrácejí vláhu, stávají se křehkými a lámou se. Silikony nacházející se v kondicionér, vyhlazovacích vlasových sérech a olejích na ochranu před teplem způsobí to, že jsou vlasy na pohled rozzářené, na dotek hladké. A to i tehdy, když trpí vážným nedostatek výživy, vláhy a pod povrchem pláčou po opravě. Volte výrobky s murumuru máslem a vitaminem A. Takto správně vlasy hydratujete zevnitř. Tyto přísady zároveň zlepší pružnost vlasů, což přispívá k jejich lepší upravitelnosti.
Pro kudrnaté vlasy
Lidé s kudrnatými vlasy by se měli vyhýbat sulfátům a silikonům. Sulfáty jsou detergenty, které velmi vysušují a dehydratují vlasy. A kadeře potřebují vláhu! Popravdě, sulfáty a silikony se nacházejí ve většině přípravků na vlasy, pokud není uvedeno jinak. Proto je důležité, číst štítky. Hledejte přirozené, rostlinné produkty, dokonce organické. Důležité jsou při kudrnatých vlasech i produkty rozpustné ve vodě.
Pro jemné řídnoucí vlasy
Jemné a ochablé vlasy jsou mnohem křehčí, protože průměr vlasového vlákna je menší. To je důvod, proč agresivní přísady jako je kyselina thioglykolová a amoniak pronikají o to rychleji do vnitřní části folikulu a ničí vlasový keratin. Je také velmi důležité vyhýbat se produktům s obsahem příliš velkého množství oleje, protože tyto zatíží vlasy a vlasy budou působit ještě jemněji. Vlasová kosmetika, která je vyrobena tak, aby posílila vlasy a stimulovala růst vlasů, zanechá vlasy pevnější a mnohem odolnější.