5 tipů pro správnou každodenní detoxikaci
Poslední úprava 19.12.2022Dobrý detoxikační program se musí zaměřit na pět hlavních oblastí: buňky, krev, střeva, játra a ledviny. Existuje mnoho způsobů a mnoho produktů, které pomáhají detoxikačním systémem. Velmi málo z nich je však zaměřených na řešení všech pěti hlavních oblastí pomocí základních živin, které potřebujeme, abychom správně deaktivovali a odstránili toxiny. Na co je dobré se zaměřit?
Buněčná detoxikace
V případě, že tělesné buňky nejsou řádně detoxikovány, začnou se v nich hromadit toxiny, které poškozují DNA a intracelulární organely jako jsou mitochondrie. Tento proces vytváří abnormální buňky a může vést k chronickým onemocněním jako jsou rakovina a autoimunitní onemocnění.
Mezi hlavní antioxidanty, které chrání buněčné části od toxinů a volných radikálů a stresu patří glutathion, superoxid dismutáza a kataláza. Tyto antioxidanty chrání DNA a mitochondrie před oxidačním stresem. Každé chronické degenerativní onemocnění je spojeno se sníženou hladinou těchto tří intracelulárních antioxidantů.
Čištění krve
Nečistoty, které jsou schopny proudit přes krevní oběh mohou interagovat s různými buňkami, tkáněmi a orgány včetně mozku, a způsobit rozsáhlou destrukci. Když se v krvi po delší dobu nachází vysoká hladina nekontrolovaných toxinů, vede to ke kardiovaskulárním a neurologickým problémům. Čištění krve napomáhají potraviny bohaté na chlorofyl, jako je pšeničná tráva, ovesná tráva, chlorella a spirulina, spolu s pravidelnou konzumací tmavé, zelené listové zeleniny.
Detoxikace jater
Játra jsou hlavním orgánem, který neutralizuje a transformuje toxiny do formy, která umožňuje, aby byly úspěšně vyloučeny z těla. Když je toxická zátěž na tělo příliš vysoká, játra nemusí být schopna neutralizovat nebezpečný odpad v krevním oběhu. Játra neutralizují a odstraňují toxiny ve třech krocích. Mezi klíčové živiny patří cystein, glycin, glutamin, sloučeniny síry, a glutathion. Bylinné složky, které podporují detoxikaci jater zahrnují zázvor a ostropestřec mariánský. Všechny z nich podporují první dvě fáze detoxifikace jater. Třetí fáze detoxikace jater zahrnuje podporu žlučníku pro zdravý tok žluči, která je klíčová při odstraňování toxinů. Mezi klíčové byliny na podporu tohoto procesu patří zázvor, máta peprná, pískavice (řecké seno) a fenykl.
Pohyb střev
Pravidelný zdravý pohyb střev je naprosto nezbytný pro odstranění toxinů z těla. Každých 24 hodin bychom měli z těla odstranit veškerý toxický odpad z jídla, které konzumujeme, společně s odpadem produkovaným mikroorganismy v našich střevech. To znamená, že pokud sníte jídlo v pondělí na oběd, veškerý odpad z něj by měl být odstraněn nejpozději v úterý v poledne. Pokud se tak nestane, odpad vytváří živnou půdu pro nebezpečné mikroorganismy a parazity. To vede k hnilobnému procesu a exponenciálně většímu uvolňování endotoxinů do krevního oběhu. To pak může zatížit játra a vytvořit začarovaný kruh toxicity, které ovlivňuje vše v těle.
Očista ledvin
Ledviny jsou důležitý detoxikační orgán, který odčerpává močovinu z těla. Špatně fungující ledviny vedou ke zvýšené toxicitě, zejména amoniaku, který je velmi toxický pro mozek. Špatný proces odstraňování toxinů se spojuje i s problémy s krevním tlakem a kardiovaskulárními chorobami. Některé byliny zlepšují funkci ledvin a zlepšují důležitý proces filtrace ledvin. Ledviny také závisí na vysoké produkci glutathionu aby mohly plnit všechny své funkce. Mezi byliny, které posilují činnost ledvin patří ostropestřec mariánský, zázvor, máta peprná, pískavice (řecké seno) a fenykl.