I nezdravá strava může za vaši špatnou náladu a podráždění
Poslední úprava 19.01.2023Některé věci jsou jako stvořené k tomu, aby vám pokazili náladu. Například takové čekání v zácpě či zpoždění vlaku. Někdy ke špatné náladě přispívá i další viník. A tím jsou takzvané "potraviny špatné nálady".
Jak přispívá nezdravá strava k špatné náladě?
Popřemýšlejte jak se cítíte, když sníte celý talíř těstovin nebo jiného těžkého jídla. Je vaše pozornost na super úrovni nebo se cítíte malátně a nejraději byste si dali šlofíka? A jak je to při přesném opaku, pokud jste hladoví jako vlk? I tehdy stoupá podráždění a nálada klesá. Jídlo má na naši náladu a to jak se cítíme velký vliv - dokáže nám náladu zlepšit i zhoršit.
Je to proto, že zdravá strava i nezdravá strava ovlivňuje neurotransmitery v mozku. Jde o látky v mozku, které určují, jak se cítíme. Neurotransmitery jako serotonin nám pomáhají uvolnit se. Dopamin zase pomáhá při soustředění. A právě jídla, které jíme, poskytují stavební bloky pro chemické látky. Mozek si tyto stavební bloky na tyto chemické látky vybírá, tvoří z nich neurotransmitery. Ty pak regulují a posilují náladu jedním nebo druhým směrem.
Pokud mozek nedostává palivo, které potřebuje na správné vyrovnání hladin transmiterů, může být člověk náchylný na výkyvy nálad, téměř neustále špatné dny a podobně. Zdravá strava, potraviny bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, například volně loven losos a avokádo, dokáží náladu zlepšit. Nekvalitní a nezdravá strava má na mozek negativní vliv. Sem patří jednoznačně zpracované potraviny, jídla z fast foodů a pečivo. Přispívají ke vzniku deprese, větší agresivitě, úzkosti a jiným psychickým problémům. (Rao, 2008)
Hladiny cukru v krvi ovlivňují i naši náladu. Pokud potraviny obsahují velké množství přidaných cukrů, přichází po prudkém nárůstu výrazný pokles, inzulín začíná pročišťovat cukr z krve. Takový pokles a nízký stav cukru je spojován s bolestmi hlavy a podrážděností.
10 potravin, které zhoršují náladu
Pokud vám na zdraví a zdravém stravování skutečně záleží, pravděpodobně nejíte ve fast-foodech a nakupujete hodnotné potraviny. Přesto vás může překvapit zjištění, že jsou mezi nimi někdy i takové, které mohou za vaši špatnou náladu. Pokud je ve svém jídelníčku máte, možná je nejvyšší čas vyměnit je za zdravější a vhodnější.
1) Nektar z agáve
Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy byl jako nezdravý nahrazen nektarem z agáve. Byl sladký, vyráběný z rostlin (tedy žádná umělina), navíc s nízkým glykemickým indexem. Jednoduše, perfektní pro cukrovkáře. Začal se využívat v kuchyni jako sladidlo a dochucovadlo dezertů či koláčů a palačinek. Nektar z agáve však spadá do kategorie nezdravá strava!
Při výrobě totiž podléhá výraznému procesu zpracování, hlavně kvůli co nejvýraznějšímu prodloužení doby spotřeby. Tím se z něj odstraní veškeré živiny a nutriční hodnota. Je tvořen hlavně fruktózou, což je nejškodlivější forma cukru. Ten se metabolizuje v játrech, ne v krvním oběhu. Nektar z agáve má největší obsah fruktózy ze všech komerčně vyráběných sladidel, a to sem řadíme i kukuřičný sirup.
Pokud jde o náladu, zvyšuje vysoký obsah fruktózy v agávovém sirupu riziko metabolického syndromu. To je stav, kdy hrozí zdravotní problémy jako obezita, vysoký krevní tlak a inzulínová odolnost. A to vše na náladě nepřidá.
Alternativa pro dobrou náladu: pokud si chcete jídlo nebo nápoj přisladit, sáhněte po medu. Ideálně od místního včelaře.
2) Alkohol
Ať už si večer dopřejete skleničku vína nebo si o víkendu vypijete s přáteli, je ve hře alkohol. Pravděpodobně si ani neuvědomujete jakou výraznou roli v našich životech hraje. Pokud se ale cítíte pod psa, je možná čas přehodnotit, kolik a jak často pijete. Alkohol může být pro člověka samozřejmě i přínosný, hlavně červené víno. Pokud však pijete příliš často, může se situace začít zvrhávat.
Pokud popíjíte, můžete se cítit volnější a veselejší. Váš mozek ale namáhavě pracuje, alkohol ho totiž nutí tvořit hormony, které zvyšují pocity úzkosti a stresu. Jako tlumící prostředek snižuje alkohol hladiny serotoninu, což je hormon "dobrého pocitu". Ovlivňuje nervový systém a to může vést ke špatné náladě.
Alternativa pro dobrou náladu: omezte příjem alkoholu na jeden nebo dvě sklenice červeného vína týdně. Nebo to zkuste zcela bez alkoholu a dejte si kvašené chlazené nápoje - například kombuchu nebo kvas ...
3) Přidané cukry a umělá sladidla
Ačkoliv cukr obecně vylepší chuť pokrmu či nápoje, nestojí to vždy za to. Přidaný cukr dostává mysl i tělo do vývrtky. Po počátečním nárůstu a neodvratném poklesu cukru se zvyšuje úzkost, podráždění a deprese. Také brání tělu bojovat se stresem, takže se jen těžko uvolníte a uklidníte.
Nezapomínejte, že jde o přidaný cukr v nezdravé stravě. Přirozeně se vyskytující cukry, například z ovoce, jsou obvykle bezproblémové. Ale záludné cukry, které se do potravinových produktů a potravin přidávají, jsou cukry, kterým je třeba se vyvarovat. Přitom se nacházejí v takových potravinách, kde byste je možná ani nečekali - jsou to ochucené jogurty, musli, dochucovadla či chléb.
Umělá sladidla jsou stejně nevhodné. Jsou všude, od žvýkaček přes limonády bez obsahu kalorií a dokonce i v zubní pastě ... Mezi nežádoucí účinky patří bolest hlavy, výkyvy nálad, závratě a točení hlavy a migrény. A to je pouze ta část, která ovlivňuje náladu.
Alternativa pro dobrou náladu: existuje množství dostupných přírodních sladidel. Med, stévie, kokosový cukr, melasa. Zkuste experimentovat a najděte si pro sebe tu nejvhodnější náhradu cukru do každého receptu.
4) Margaríny a jiné máslu podobné výrobky
V současnosti je v chladicích boxech v potravinách nabídka velmi široká. Najdete tam různé margaríny, pomazánky čisté i s příchutěmi od výmyslu světa. Člověk si často neumí vybrat.
Pokud ale chcete volit zdravé verze pro zdravou stravu, je nejlepší, pokud se tímto hladkým máslu podobným látkám vyhnete. Obvykle jsou tvořeny tuky, které zhoršují záněty v těle a mají vysoké hladiny omega-6 mastných kyselin. Tyto bojují s omega-3 mastnými kyselinami, dokonce je dokáží vyblokovat. Přitom jsou omega-3 přírodními prostředky pro dobrou náladu. Pokud je i na margarínech a pomazánkách psané, že obsahují olivový olej, neznamená to, že jsou najednou lepší.
Alternativa pro dobrou náladu: vraťte se ke starému dobrému máslu. Chcete-li máslo na vaření, můžete vyzkoušet ghee, to má vyšší kouřový bod.
5) Káva
Většina z nás si dává na ranní probuzení šálek kávy. A je to naprosto v pořádku. Tento nápoj je plný antioxidantů, můžete dokonce zabránit poklesu kognitivních funkcí. Pokud je ale během dne vypijete mnohem více, případně se necítíte natolik šťastně jako jindy, můžete už vstupovat do oblasti předávkování kofeinem. A naděláte víc škody než užitku.
Kofein obsažený v kávě mění náladu ovlivňováním hormonů, fungování neurotransmiterů a nervové signalizace. Jsou to všechno věci, kvůli kterým se necítíte zrovna nejlépe. Zvyšuje také úzkost, zvyšuje se puls a nervozita stoupá. Pokud jste však závislí od kávy, může i den bez ní znamenat objevení abstinenčních příznaků - tedy bolesti hlavy, ospalost a nedostatek energie.
Alternativa pro dobrou náladu: zkuste pít raději zelený čaj. Nejen, že je dobrý proti příznakům stárnutí, obsahuje také méně kofeinu než káva. Pokud prostě potřebujete cosi pít, vyzkoušejte například i kurkumový čaj.
6) Hotové koktejly
Dá se jednoduše říci, že je lepší, když si namixujete drink sám. Je to lepší pro vaše zdraví i vaši peněženku. Můžete si totiž určit množství alkoholu i ostatní přísady. Pokud ale používáte předem vytvořené mixy, dostanete toho více než jste chtěli.
Směsi, u kterých stačí přidat již pouze alkohol, jsou plné cukru. Například taková směs na svařené víno. Totéž platí pro ovocné směsi. Znovu dochází k prudkému nárůstu cukru, nabuzení energie a následnému prudkému pádu. Výsledkem je pocit podráždění, únavy a mrzutosti. Nebezpečí je v tom, že současná konzumace alkoholu může zvýšit pokušení dát si více nápojů. V domnění, že se budete cítit lépe.
Alternativa pro dobrou náladu: pokud vás čeká situace, kdy víte, že budete určitě pít, vynechejte míchané nápoje a volte zdravější volby. Například červené víno, šumivé víno, tmavé pivo či vodka se sodou a čerstvou limetkovou šťávou.
7) Masné výrobky, šunky a salámy
Možná jste se již vzdali masných polotovarů jako jsou párky či směs na boloňské špagety. Ale přečtěte si řádně, co je uvedeno na štítku vaší oblíbené krůtí či kuřecí šunky.
Tyto výrobky jsou často plněné přídavnými látkami, konzervačními látkami, cukru a soli. Zatočte s migrénami, nadýmáním, výkyvy nálad a dokonce i napuchlými členkami. Nezapomínejte, jste to, co jíte.
Alternativa pro dobrou náladu: čtěte pořádně složení salámů a šunek, volte výrobky bez přísad a dusičnanů. Případně si upečte krůtí či kuřecí maso doma a použijte ho na chlebíčky místo šunky.
8) Vaječné bílky
Vajíčka jsou stále populárnější, obsahují kvalitní bílkoviny. Proč tedy bílek řadit mezi nezdravou stravu? Protože pokud se vzdáte žloutku, přicházíte i o jeho přínosy.
Vajíčka jsou plné výživných látek, které lidské tělo potřebuje. Například proteiny, B vitamíny i cholin. Jsou prospěšné pro mozek, udržují náladu bez výrazných výkyvů. A jelikož jsou to čisté vajíčka, nemusíte se obávat přídatných látek z hotových jídel jako je sodík, cukr a jiné přídavné látky.
Všechny tyto dobré látky se však nacházejí v žloutcích, ne v bílcích. Proto se nevzdávejte těchto prospěšných živin.
Alternativa pro dobrou náladu: prostě jezte celé vajíčka. Důležité však je i to, o jaké vajíčka jde. Nejlepší jsou domácí vajíčka nebo vajíčka od slepic z volného chovu.
9) Postřikované a chemicky ošetřované ovoce a zelenina
Ano, jíst hodně ovoce a zeleniny je zdravé. Také však třeba vědět, odkud pocházejí a jak byly pěstovány. Jinak můžete s každým soustem sníst i dávku chemických látek. Pokud byly plody ošetřenými silnými chemickými látkami, zbytky z nich v ovoci a zelenině zůstávají. Mohou přitom ovlivňovat mentální zdraví, způsobovat snížení výživné hodnoty ovoce i zeleniny.
Geneticky modifikované ovoce a zelenina s sebou může také přinášet různé bakterie, které narušují střevní mikroflóru. A zdravá střeva jsou základem zdraví, i toho psychického.
Alternativa pro dobrou náladu: kupujte co nejvíce ovoce a zeleniny, které nebylo postřikované a chemicky upravované. Zkuste nakupovat na tržnici od místních dodavatelů, také sezónní produkty.
10) Solené oříšky a semena
Oříšky a semena jsou šikovný způsob jak tělu dopřát živiny a vitamíny, hlavně omega-3. Pokud nejíte ryby, je to vynikající alternativa. Ale solené a pražené verze, které v obchodech snadno koupíte, nejsou nejrozumnější volbou.
Takové ořechy jsou dochudované rostlinnými, třeba řepkovým olejem, kterým byste se měli vyhýbat. Obsahují i přísady, které se vážou na sodík a mohou způsobovat výkyvy nálady i bolesti hlavy.
Alternativa pro dobrou náladu: kupujte ořechy a semena v co nejpřirozenější formě. Doma si je můžete dochutit sami. Případně upéct a posypat si jimi jogurt či jiné jídlo.
Shrnutí na závěr
- Mohou existovat jídla, které mohou za vaši špatnou náladu? Ano, nezdravá strava, kterou konzumujete, ovlivňují chemické látky v mozku i hladiny cukru v krvi. A to vše zase ovlivňuje náladu.
- Výkyvy nálad, bolesti hlavy a pokles cukru, to vše může být nežádoucím účinkem po snědení některých typů jídla.
- Vyhýbejte se alkoholu, potravinám s přidaným cukrem či jinými přísadami. Jezte celé potraviny, nejvíce jak je možné. Pomůžete si tak udržet náladu bez velkých výkyvů.
- Vždy existuje chutná alternativa!