Domů / / / Jak může pomoci kopřiva na růs...

Jak může pomoci kopřiva na růst vlasů?

Poslední úprava 26.07.2023
Sdílet článek

Při pomyšlení na kopřivu a její žahavé chloupky se mnozí setřesou. Pokud si však vzpomenete na klasický kopřivový šampon nebo zvláštní kopřivovou polévku, možná se vám už nebude zdát divné, že se skutečně hojně využívá. Navíc, pokud se bavíme o kopřivě na růst vlasů, jde většinou o výtažek z jejího kořene.

Kopřiva dvoudomá má na kořenu a na stonku jemné chloupky, které v sobě obsahují dráždivé látky. Ty se při kontaktu s kůží zlomí a žahavá látka začne člověku způsobovat nepříjemnou reakci. Už naši předkové však přišli na to, že na bolavých místech (převážně při revmatických bolestech) kopřiva od bolesti naopak ulevuje.

Podle odborníků mají látky v kopřivě protizánětlivé vlastnosti. (Ghorbanibirgani, 2013; Moradi, 2015) Druhý názor zní, že dokáží působit na přenos signálů bolesti. Kořeny a listy kopřivy se každopádně používali odpradávna, a to na různé problémy. Často se kopřiva využívá jako diuretikum na zbavení se nadbytečné vody. Také při bolesti kloubů a zmiňovaném revmatismu. Vlastně je jen těžko najít problém, který by nebyl léčen kopřivou a hlavně kopřivovým kořenem. Používal se k léčbě artritidy, ekzémů, dny i chudokrevnosti. (Ghorbanibirgani, 2013; Moradi, 2015)

Jak může výtažek z kopřivy podpořit růst vlasů a zabránit vypadávání vlasů

Kořen z kopřivy má množství využití. Lidé ho používali při vypadávání vlasů i na podporu růstu vlasů. Jedním z důvodů užívání kopřivy proti vypadávání vlasů jsou její osvědčené protizánětlivé vlastnosti. Zapálená vlasová pokožka je jedním z faktorů spolupůsobících při vypadávání vlasů.

Při chronickém zánětu se může u buněk ve vlasové pokožce spustit samoničitelský mechanismus. Tím se poškozují prameny vlasů i folikuly, ze kterých vyrůstají. Kromě zmírnění zánětu však kopřiva může pomoci bojovat proti vypadávání vlasů i dalším způsobem. Kořen kopřivy je plný antioxidantů, takže může pomoci čelit poškození volnými radikály.

Kromě toho dokáže kopřiva blokovat DHT. (Ghorbanibirgani, 2013; Moradi, 2015)

Kopřiva na vlasy

Kopřiva na růst vlasů jako doplněk stravy

Tablety a kapsle s obsahem kopřivy jsou nejčastějším řešením v podobě výživového doplňku.

Kopřiva na vlasy jako čaj

Kopřivu lze vyluhovat v horké vodě a vypít ji jako čaj. Kopřivu si můžete nasbírat na neznečištěných místech. Vyzbrojte se rukavicemi a nůžkami. Neberte celou rostlinu ale jen dvě řady listů z vrcholu. Listy můžete vysušit. Případně si sušené listy koupit v lékárně nebo obchodě se zdravou výživou.

Kopřivový čaj

  1. Nechte sevřít vodu - přibližně na 4 šálky.
  2. Nasekejte nebo použijte 4 lžičky sušené kopřivy.
  3. Zalijte a nechte louhovat přibližně 20 minut. Čaj bude ještě silnější, pokud jej budete louhovat déle.
  4. Čaj přeceďte a vypijte teplý nebo za studena.

Kopřiva na růst vlasů naložená v oleji

Další z účinných metod k využití kopřivy je olejový výluh. Kopřivový olej dokáže lépe proniknout do vlasové pokožky přes póry. Následně může přispět k hloubkové výživě vlasových folikulů.

Olej lze přidat do šamponu či jiného přípravku na vlasy. Lze ho však použít i zvlášť - může působit přes noc a ráno ho stačí z vlasů vymýt.

Příprava kopřivového oleje

  1. Použijte sušenou nebo čerstvou nadrobno nasekanou kopřivu. Listy musí být čisté. Naplňte jimi vybranou nádobu do poloviny.
  2. Vezměte olivový olej a zalijte kopřivu, musí v něm být zcela ponořena. Jinak by se do směsi mohla pustit plíseň.
  3. Olej s kopřivou promíchejte tak, aby se v něm netvořily žádné bubliny a nádobu pevně uzavřete.
  4. Během jednoho týdne olej protřepejte. Dbejte na to, aby byla celá kopřiva vždy překryta olejem. Čas od času můžete nádobku otevřít a přivonět, jestli se vám tam přece jen netvoří plíseň.
  5. Nechte louhovat tři až šest týdnů. Z času načas kopřivu protřepejte jako během prvního týdne.
  6. Po šesti týdnech by již měla být kopřiva průsvitná, což je znamením řádného vyluhování. Přelijte přes plátýnko do další nádoby. Kopřivu v plátýnku můžete řádně vyždímat, ať z ní vytěžíte úplné maximum.
  7. Skladujte v uzavíratelné nádobě na tmavém a chladném místě. Kopřiva vydrží jeden rok.

Nežádoucí účinky při kopřivě

Kromě žahavení nejsou hlášené speciální škodlivé účinky kopřivy. Pokud jste však alergik nebo na kopřivu citlivý, vyhýbejte se jí.

Kopřiva se může ovlivňovat s některými léky. Proto třeba být opatrný pokud užíváte:

  • léky na ředění krve
  • diuretika
  • léky na vysoký krevní tlak
  • protizánětlivé léky

Kopřiva na vlasy ve vitamínech a šamponech proti vypadávání vlasů

Kopřiva dvoudomá ve všech svých formách může být mocným pomocníkem při boji proti vypadávání vlasů a v rámci podpory růstu vlasů jako DHT blokátor při androgenní alopecii. Mimo jiné dokáže údajně částečně pomoci i při alopecia areata jako autoimunitního problému.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy