Jak usnout bez léků - 8 nejlepších čajů na spaní
Poslední úprava 22.03.2022Každý ví, že čaj je povzbuzující nápoj, věděli jste ale, že čaj můžete pít i pro dobrý spánek? Alespoň odborné studie to potvrzují. Příroda nám poskytuje řešení na naše zdravotní problémy a bylinkový čaj je jedním z možných řešení problémů s nespavostí.
Obsah:
Jak pomáhá čaj na spaní přivolat spánek?
Čaj v podstatě zklidňuje mysl a pomáhá při celkovém uvolnění, které dláždí cestu spánku. Jaká bylinná směs tedy může pomoci přivolat spánek?
Mátový čaj na spaní
Mátový čaj lidé pijí hlavně při žaludečních potížích, nebo na dodání energie. Pomáhá uklidnit nitro člověka, a tím i jeho mysl. Vyzkoušejte tedy mátový čaj i na spaní a vychutnejte si klidný spánek po celou noc.
Heřmánkový čaj na spaní
Heřmánkový čaj je všeobecně oblíbený u mnoha lidí. A můžete si ho uvařit i jako čaj na spaní. Stačí nechat vyluhovat vysušené květiny.
Levandulový čaj na spaní
Levandulový čaj je známý svými relaxačními i protistresovými vlastnostmi. Ze stejného důvodu bude vhodný i na spaní, pokud si čaj z levandule dáte těsně před uložením do postele.
Čaj na spaní z kozlíku
Kozlík se používá k výrobě různých léků a čaj na spaní je jedním z nich. Stejně jako jiné přírodní léky na spaní se používá často v kombinaci s jinými přísadami, které mají podobné účinky. Používá se kořen. Aby se však projevily jeho sedativní účinky, třeba čaj z kozlíku pít pravidelně.
Čaj na spaní z mučenky
Mučenka je bylinka, která se používala na nespavost i potlačení úzkosti. Mučenka zvyšuje tvorbu aminokyseliny gama-aminomáselná kyselina. Tato snižuje činnost určitých buněk v mozku a tím pomáhá mozek uklidnit. Navíc je mučenka účinná i při léčbě příznaků generalizované úzkostné poruchy.
Čaj na spaní z meduňky lékařské
Meduňka lékařská je známá jako bylinka, která uvolňuje mysl, proto je považována za vhodnou alternativu k vyvolání spánku.
Čaj na spaní z třezalky tečkované
Třezalka tečkovaná se běžně používá jako přírodní antidepresivum a je známý její účinek při řešení úzkostných stavů. Pomáhá při redukci stresu a přivolává spánek. Pokud se rozhodnete vyzkoušet třezalkový čaj, poptejte se, zda je jeho užívání pro vás bezpečné.
Čaj na spaní z kůry magnólie
Kůra magnólie se k léčbě úzkosti a nervových poruch hojně využívá v Asii. Je známá i tím, že dokáže člověka uspat.
Existuje množství bylinkových čajů, které údajně podporují spánek. Důkazy však nejsou natolik pevné, aby se tato tvrzení daly prohlásit za skutečnost. Pokud máte nějaký zdravotní problém, je třeba nejprve navštívit lékaře a až po konzultaci s ním zkusit pít bylinkový čaj. Obecně však pití bylinkových čajů s sebou nepřináší žádné nežádoucí účinky.