Léky na spaní bez předpisu
Poslední úprava 02.12.2022Někteří lidé mohou z času na čas užívat léky na spaní bez předpisu, aby se jim podařilo usnout. Mnohé obsahují difenhydramin, což je druh antihistaminika. Používat občas volně prodejné léky na spaní je v pořádku. Léky na spaní však obecně účinkují pouze krátkodobě, přičemž je vhodné kombinovat léčbu se změnou životního stylu a spánkových návyků.
Většinou jsou léky na spaní bez předpisu bezpečné, pokud se užívají maximálně sedm až deset dní. Je třeba si vždy řádně nastudovat příbalový leták a samozřejmě se řídit uvedenými pokyny.
Před užitím volně prodejných léků na spaní svůj záměr konzultujte s lékařem, zvláště v případech, jestliže:
- jste nebo byste mohla být těhotná, případně pokud kojíte,
- užíváte jiné léky na spaní (na předpis nebo volně prodejné), či léky na jiný zdravotní problém.
Pokud užíváte léky na spaní bez předpisu, mohou se i po krátké době objevit následující nežádoucí vedlejší účinky:
- zmatek,
- ztráta paměti,
- závratě a točení hlavy.
Časem však může užívání léků:
- překrýt skutečnou příčinu špatného a nekvalitního spánku, například zdravotní problém,
- způsobit, že jste na další den méně pozorný,
- vyvolat další zdravotní problémy, jako je úzkost, deprese, rozmazané vidění, ztrátu chuti k jídlu nebo nevolnost,
- způsobit vážné zdravotní problémy, pokud je kombinujete s alkoholem nebo drogami,
- stát se návykové a vést k závislosti. Pokud se tak stane, mohou se problémy se spánkem po vysazení léků zhoršit.
Existují i jiné způsoby jak zlepšit spánek, i bez toho, abyste užívali například léky na spaní bez receptu. Poptejte se lékaře na změny v životním stylu a spánkových návycích, které vám také dokážou pomoci usnout.
Léky na spaní bez předpisu jsou pomůcky, ne zázračná kúra
Léky na spaní, volněprodejné, mohou účinkovat v případě, že vás probdělá noc trápí pouze příležitostně. Měli byste však vědět o několika námitkách a rizicích, pokud jde o léky na spaní bez předpisu.
Většina volně prodejných léků na spaní obsahuje antihistaminika. Tolerance na tlumící účinek antihistaminik se může vyvinout velmi rychle. Takže čím déle je berete, tím méně vám pravděpodobně pomohou.
Navíc, některé léky na spaní bez receptu mohou na vás působit i na druhý den, můžete se cítit grogy a celkově nepříliš dobře. Možná to nazvat jako "stav po opici".
Rovněž je možné vzájemné ovlivňování se s jinými léky. Častokrát není dostatečně prokázána ani bezpečnost a účinek, pokud jde o léky na spaní. Volně prodejné léky jsou přesto široce dostupné. Mezi běžnou volbu volně prodejných léků na spaní lze zařadit:
Difenhydramin (Benadryl, Unisom gely na spaní)
Difenhydramin je sedativní antihistaminikum. Mezi nežádoucí účinky lze zařadit denní ospalost, sucho v ústech, rozmazané vidění, zácpu nebo zadržování moči.
Doxylamin sukcinát (Unisom tablety na spaní)
Doxylamin je také sedativní antihistaminikum. Nežádoucí vedlejší účinky jsou podobné jako u difenhydraminu.
Melatonin
Hormon melatonin pomáhá kontrolovat přirozený cyklus usínání a probouzení se. Podle výzkumů by výživové doplňky s obsahem melatoninu mohli pomáhat při pásmové nemoci, případně mohou zkrátit čas potřebný na usínání. Účinek je však obecně mírný. Mezi nežádoucí účinky lze zařadit bolest hlavy a ospalost během dne.
Valerián
Doplňky z této rostliny se někdy užívají jako léky při nespavosti. A přestože některé studie udávají určitý terapeutický přínos, jiné studie ho nepotvrdily. Obecně však Valerián nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky.
Důležité upozornění
Pokud užíváte léky na spaní bez předpisu, dbejte na následující:
Začněte u lékaře
Nepotřebujete zvolení lékaře, pokud užíváte léky na spaní bez receptu. Je však vhodné konzultovat s ním, zda se vámi zvolené volně prodejné léky na spaní nebudou ovlivňovat s jinými léky, které užíváte, případně se zdravotními problémy, kterými trpíte. Také je třeba stanovit vhodné dávkování. Užívat léky na spaní je navíc riskantní v případě těhotných nebo kojících žen. Také stoupá riziko mrtvice u lidí nad 75 let.
Buďte obezřetní
Difenhydramin a doxylamín se nedoporučuje užívat lidem s glaukomem (zeleným zákalem) s uzavřeným úhlem, s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí, spánkovou apnoe, závažným onemocněním jater, problémy se zažívacím systémem a zadržováním moči. Tyto léky se nedoporučují ani starším lidem, protože mohou zvýšit riziko vzniku demence. U starých lidí mohou vyvolat různé nežádoucí účinky, například zmatenost, halucinace, sucho v ústech, zahlmené vidění, zácpu, nevolnost, zhoršené pocení, neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř (retence moči) a zrychlenou srdeční frekvenci (tachykardii).
Užívejte je pouze krátkodobě
Léky na spaní bez receptu jsou pouze dočasným řešením nespavosti. Nejsou určeny na delší užívání než dva týdny v kuse.
Vyhýbejte se alkoholu
Nikdy nemíchejte alkohol a léky na spaní. Alkohol může zvýraznit sedativní účinek léku.
Pozor na vedlejší nežádoucí účinky
Neřiďte auto ani nedělejte činnosti, které vyžadují plnou pozornost v období, kdy užíváte léky na spaní.
Dobrý spánek každému jen prospívá. Pokud máte stále problémy s nočním spánkem, obraťte se na svého lékaře. Kromě změn v životním stylu vám může doporučit behaviorální terapii, kde se naučíte novým spánkovým návykům a způsobům, jak si přizpůsobit ložnici a prostředí na spaní. V některých případech se doporučuje krátkodobé užívání léků na spaní na předpis.