Trichonodosis
Poslední úprava 23.06.2022Jednou z nejčastějších poruch vlasu, se kterou se dermatologové setkávají je trichorrhexis nodosa. Trichorrhexis nodosa je ústřední vada vlasového vlákna. Většina vlasu vypadá pod mikroskopem naprosto normální. Na některých místech podél délky vlasového vlákna je však vidět otok nebo štěpení. Tyto vady se rozvinou na místech, kde chybí kutikula.
Příčiny trichorrhexis nodosa mohou být vrozené (spontánní trichondóza) nebo získané (sekundární trichondóza). (Kumaresan, 2014)
Spontánní trichondóza
Vrozená trichorrhexis nodosa je velmi vzácná, ale někteří lidé mají přirozeně slabé vlasy, v případě, že jejich tělo neprodukuje kutikulu správně. Vrozená trichorrhexis nodosa je obvykle dědičná a rozvine se ve velmi mladém věku. K abnormální produkci vlasového vlákna, které je nepravidelné a křehké, může dojít i při metabolických poruchách, jako jsou ty, při kterých dochází k abnormální syntéze močoviny, abnormálnímu metabolismu mědi nebo zinku, nebo chybnému začlenění cysteinu nebo síry do vlasového vlákna (trichothiodystrofie).
Sekundární trichondóza
Získaná trichorrhexis nodosa je mnohem častější a vzniká jako důsledek nadměrné úpravy vlasů. Příliš mnoho kartáčování, účesů, které zatěžují vlasy, nadměrné mytí, barvení, trvalá mohou narušit kutikulu podél vlasu. Trichorrhexis nodosa je zvláště vidět u lidí, kteří si příliš často upravují vlasy horkým kartáčem nebo trvalou. Když vlas přijde o kutikulu, vlasová kůra se rychle zlomí.
Léčba trichondózy
Léčba závisí od původce poškození. Pokud je produkce vlasů abnormální, léčba se zaměří na folikuly a zlepšení pevnosti vlasového vlákna. Pokud vada vznikla v důsledku nadměrné úpravy vlasů, musí se zredukovat její množství. Doporučuje se přestat používat kartáče, vyhnout se používání chemikálií na vlasy a používat pouze velmi jemné šampony.