Dermatofytóza

Poslední úprava 15.03.2023
Sdílet článek

Dermatofytóza (anglicky ringworm) nemá nic společného s červy, je to vlastně plísňová infekce. Dermatofytóza je v první řadě infekční kožní onemocnění, které se může objevit kdekoliv na těle, ale pokud se rozvine na pokožce hlavy může způsobit, že na některých místech začnou vypadávat vlasy. V případě, že se toto onemocnění objeví na pokožce hlavy, jeho odborný název je "tinea capitis". Dermatofytóza je totéž jako mykóza nohou a stejný druh houbové infekce může zasáhnout i nehty. Dermatofytóza pokožky hlavy obvykle začíná jako malý pupínek, který se postupně rozšiřuje a vyústí v šupinaté lysé místa. Houba se dostane do vlasových vláken v zasažené oblasti, tyto vlasy křehnou a snadno se zlomí, čímž se vytvoří lysina. Postižené oblasti často svědí, jsou to zarudlé a zanícené, šupinaté skvrny, na kterých se mohou tvořit puchýře a výtok. Tato místa jsou obvykle po okrajích červenější a ve středu mají normální barvu. To může vytvořit vzhled prstenu, proto v angličtině jméno ringworm. (Ringworm...)

Celosvětově, houba Microsporum Audouin je velmi častou příčinou kožního onemocnění, ale ve stále více případech může být onemocnění tinea capitis zejména v zemích Latinské Ameriky způsobené houbou Trichophyton tonsurans. Mezi další houby, které mohou způsobit tinea capitis patří Trichophyton schoenleinii, Trichophyton megninii v jižní Evropě a Africe, a Trichophyton violaceum na Blízkém východě. Houba Microsporum gypseum může někdy způsobit tinea capitis. Tato houba je běžně nalezena v půdě a může se přenést na člověka při kontaktu s infikovanými zvířaty. Tímto kožním onemocněním se můžete infikovat od domácích zvířat, které tuto houbu přenášejí, obzvláště od koček. Toto kožní onemocnění je nakažlivé. Může se přenést z jedné osoby na druhou přímým kontaktem s kůží. Můžete se jím nakazit i při kontaktu s kontaminovanými předměty jako jsou hřebeny, neprané oblečení, sprchy nebo povrchy bazénů. (Common...)

Léčba dermatofytózy se liší v závislosti na konkrétní houbě. Některé typy dermatofytózy samovolně zmizí a léčba proto nemusí být nezbytná. Nejčastěji se používá antibiotikum tzv. griseofulvin. Griseofulvin je velmi účinný proti plísním v srsti a na kůži, ale není tak účinný k léčbě kvasinkových nebo bakteriálních infekcí. Griseofulvin se postupně hromadí v kůži a vlasech. Dobře se váže s keratinem, který je klíčovou složkou vlasů, kůže a nehtů. Griseofulvin blokuje houbu před napadením keratinu. Některé houby, které způsobují tinea capitis nedávno vykázaly odolnost na griseofulvin, což vyžadovalo vyšší dávky a delší trvání léčby. Novější léky proti houbám jako je terbinafin, itrakonazol a flukonazol mohou být předepsány jako alternativa ke grizeofluvínu. (Ringworm...)

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy