Příčiny a léčba vypadávání vlasů u dětí
Poslední úprava 31.03.2023Onemocnění vlasů patří mezi časté problémy řešeny dermatology či trichology. Vyvolat je mohou různá onemocnění a zdravotní problémy, odrážejí specifické diagnózy. Ani u dětí není vypadávání vlasů vzácné. Vzorec padání vlasů v této skupině je však odlišný od vypadávání vlasů u dospělých. Vypadávání vlasů u dětí může navíc spustit i psychické problémy, narušit vývoj dítěte. Diagnostické techniky k určení problému s vlasy bývají jednoduché.
Každopádně si léčba vypadávání vlasů u dětí vyžaduje komplexní přístup k pacientovi. Při některých poruchách vlasů neexistuje účinná léčba, někdy není léčba 100% úspěšná. Pokud tedy u dětského pacienta nelze naordinovat účinnou léčbu vypadávání vlasů, je důležitý i kosmetický přístup k problému.
Velká většina dětí trpí vypadáváním vlasů pro některé z následujících onemocnění. Všechny tyto nemoci by měly být snadno diagnostikovány vaším pediatrem nebo dětským dermatologem.
Tinea capitis
Tinea capitis (dermatitida pokožky hlavy) je onemocnění způsobené povrchovou mykotickou infekcí kůže na hlavě, obočí, řasách s tendencí k napadení vlasových vláken a folikulů. Nemoc je považována za formu povrchové mykózy nebo lišej. Na označení této infekce se používá několik termínů jako dermatitida pokožky hlavy a tinea tonsurans.
Infekce tinea capitis je nejčastější příčinou ztráty vlasů u dětí.
Děti s tinea capitis trpí obvykle nesystematicky vypadáváním vlasů, přičemž některé vlasy jsou viditelně vylomeny těsně nad povrchem pokožky hlavy. Oblasti vypadávání vlasů jsou obvykle kulaté nebo oválné, ale někdy nepravidelné. Někdy se vlasy odlomí přímo na povrchu a vypadají jako malé černé tečky na pokožce hlavy. Někdy je vidět šedé vločky nebo šupiny.
Diagnóza: Určení diagnózy je primárně založeno na vzhledu pokožky hlavy. Na potvrzení přítomnosti plísňové infekce pokožky hlavy může být proveden test s Wood lampou. Je to test, který se provádí v tmavé místnosti, kde se na tu kterou oblast zasvítí ultrafialovým světlem. Na diagnostiku není nutná biopsie pokožky hlavy.
Léčba: Tinea capitis je obvykle léčena antimykotiky po dobu několika týdnů.
Tinea capitis je také léčena šampony s obsahem ketokonazolu jako Nizoral nebo pirocton olaminu jako Folivital Pro. Používají se na mytí pokožky hlavy 2-3 krát týdně. Je velmi důležité, abyste pokračovali v perorální léčbě a používání šampónu celou dobu léčby. Pokud se léky neužívají každý den po celou dobu léčby, léčba často selže. Děti, které mají Tinea capitis, nemusí odejít ze školy, pokud se léčí podle pokynů lékaře. Většina dětí, které užívají perorální léčbu a šampon, infekci nepřenáší.
Alopecia areata
Alopecia areata je náhlý vznik kulatých nebo oválných lysých míst. Tato místa jsou zcela holé nebo hladké, bez jakýchkoliv známek zánětu, šupin nebo zlomených vlasů. Objeví se doslova ze dne na den nebo někdy v průběhu několika dnů.
Alopecia areata má být způsobena útokem imunitního systému na vlasové folikuly. Alopecií areata trpí asi 1 z 1000 dětí. Asi 25% z těchto dětí má také jamky nebo výstupky na nehtech.
Při vhodném ošetření bude mít velké procento pacientů všechny své vlasy zpět do jednoho roku - mnozí i dříve. Děti s alopecií areata by měly být v péči dermatologa. Asi u 5% dětí s alopecií areata se rozvine alopecie totalis - ztráta všech vlasů na hlavě. U některých z nich se rozvine alopecie universalis - úplná ztráta ochlupení.
Diagnóza: V současné době neexistují žádné diagnostické testy, které by alopecii areata s určitostí potvrdily. Dermatologové dospějí k diagnóze alopecie areata procesem eliminace jiných příčin vypadávání vlasů a důkladným vyšetřením holých míst. Typicky se počáteční alopecie areata projevuje jako hladké lysiny, které se někdy objeví v průběhu 24 hodin. Někteří lidé cítí v postižené oblasti brnění nebo bolest. Pokožka hlavy je ta nejčastěji postižena oblast, ale alopecie areata se může vyskytnout na jakémkoliv místě na těle kde rostou vlasy. Někdy se na okraji lézí provádí test tahu vlasů. Pokud se vlasy dají snadno vytáhnout, naznačuje to, že léze jsou aktivní a lze očekávat další vypadávání vlasů. Vzhledem k tomu, že alopecie areata je docela výrazná, je obvykle správně diagnostikována jednoduchým vizuálním vyšetřením.
Léčba: K léčbě alopecie areata neexistuje žádný lék a bohužel, protože toto onemocnění není dostatečně pochopeno, neexistují žádné léky nebo ošetření schválené a speciálně konstruované k léčbě AA. Existuje však několik léků neoficiálně předepisovaných na léčbu AA. Tyto léky jsou začleněny do léčebných protokolů, které se zdají pomáhat určitému procentu lidí, postižených touto chorobou.
Mějte na paměti, že i když tyto druhy léčby mohou podpořit růst vlasů, žádná z nich nezabrání vzniku nových míst ani skutečně nevyléčí hlavní onemocnění. Poraďte se se svým lékařem ohledně nejlepší léčby pro vaše dítě. Alopecie areata je nepředvídatelné onemocnění a dokonce je možné, že se i přes kompletní remisi objeví u vašeho dítěte znovu.
Poškození vlasového vlákna
Poškození vlasového vlákna je další častou příčinou vypadávání vlasů u dětí. Poškození je často způsobeno tahem (nošením těsných copánků, ohonů, apod.) Nebo třením (například třením o lůžko nebo invalidní vozík). Může být způsobeno i chemickou popáleninou.
Další nepochopená příčina ztráty vlasů se nazývá trichotillomania, zvyk točit nebo vytrhávat si vlasy. Trichotillomania je považována za obsedantně-kompulzivní poruchu, kterou může být velmi obtížné léčit, protože pacient obvykle cítí nutkání trhat si vlasy. Vypadávání vlasů je nerovnoměrné a vyznačuje se zlomenými vlasy různé délky. Ztráta vlasů není v rámci zasažených oblastí úplná. Některé děti s trichotillomanií trpí i trichofágií - mají ve zvyku vytržené vlasy sníst. U těchto pacientů se mohou vyvinout břišní masy sestávající z kuliček nestrávených vlasů. Pokud nebylo poškození vlasů dostatečně závažné nebo chronické k tomu, aby způsobilo zjizvení, vlasy dorostou.
Telogen effluvium
Telogen effluvium je další častou příčinou vypadávání vlasů u dětí. K tomu, abychom pochopili telogen effluvium, třeba pochopit normální životní cyklus vlasů. Individuální vlasový folikul má dlouhou růstovou fázi, kdy neustále produkuje rostoucí vlas po dobu 2 až 6 let (v průměru 3 roky). Pak následuje krátké přechodné období (asi 3 týdny) kdy vlasový folikul degeneruje. Po ní následuje klidová fáze (asi 3 měsíce), kdy je vlasový folikul nečinný. Tato poslední fáze se nazývá telogenní fáze. Po telogenní fázi začíná opět růstová fáze - začnou růst nové vlasy, které vytlačí staré vlasová vlákna. Celý cyklus se opakuje. U většiny lidí je 80% až 90% jejich folikulů v růstové fázi, 5% je v krátkém přechodném období, a 10% až 15% je v telogenní fázi. Každý den vypadne asi 50-150 vlasů, které jsou nahrazeny novými vlasy. Při telogen effluvium se stane něco, co přeruší tento normální životní cyklus a uvede většinu nebo všechny vlasy do telogenní fáze. O 6 až 16 týdnů později se objeví částečná nebo úplná plešatost. Telogen effluvium může být způsobeno mnoha událostmi včetně extrémně vysokých horeček, operace v celkové anestezii, přebytku vitamínu A, silného dlouhotrvajícího emocionálního stresu jako je například smrt někoho blízkého, těžké zranění a užívání některých léků na předpis, například některé léky proti akné.
Diagnóza: Pro přesnou diagnostiku telogen effluvium neexistují žádné spolehlivé diagnostické testy. Lékař od vás získá podrobnou anamnézu, ale určení diagnózy obvykle záleží na jeho zkušenostech.
Léčba: U dětí dojde k úplnému růstu vlasů v období od šesti měsíců do jednoho roku poté, co se stresující událost pominula.