Co zvyšuje riziko prostatitidy
Poslední úprava 07.04.2022Obsah:
Faktory, které mohou zvyšovat riziko prostatitidy jsou:
- Nedávná infekce močových cest.
- Vložení močového katétru nebo cystoskopie.
- Sexuálně přenosné nemoci (SPI).
- Poranění, například při jízdě na kole nebo koni.
Pokud jste v minulosti již měli chronickou bakteriální prostatitidu, je větší pravděpodobnost, že se u vás objeví znovu.
Kdy kontaktovat lékaře
Ihned kontaktujte svého lékaře, pokud máte náhlou horečku, zimnici, nebo symptomy jako je bolest nebo pálení při močení, případně krev nebo hnis v moči. Tyto příznaky mohou poukazovat na akutní bakteriální prostatitidu.
Kontaktujte svého lékaře, pokud se u vás objeví:
- Symptomy jako přetrvávající bolest v dolní části zad, šourku, penisu, nebo v oblasti mezi šourkem a konečníkem, nebo pokud máte bolesti při ejakulaci nebo pohybu střev.
- Opakované infekce močových cest (IMC).
- Výtok z penisu nebo vředy na genitáliích.
- Problémy při močení, jako je nadměrné noční močení, problémy se zahájením močení, slabý proud moči, nebo časté močení nezpůsobené příjmem nadměrného množství tekutin.
Většina mužů bude mít alespoň jednou za život nějaký problém se svou prostatou (prostatitidu). Pokud nemáte horečku a zimnici nebo netrpíte extrémní bolestí, můžete po dobu několika týdnů zkusit domácí léčbu. Na ulevení od bolesti užívejte volně prodejné léky jako je aspirin, ibuprofen nebo paracetamol. Pokud ale bolest a symptomy přetrvávají, určitě vyhledejte svého lékaře.
Diagnostikovat a léčit prostatitidu mohou:
- Praktičtí lékaři
- Internisté
- Urologové