Domů / / / / Přírodní léčba vypadávání vlas...

Přírodní léčba vypadávání vlasů

Poslední úprava 09.03.2023
Sdílet článek

Pokud se i vás týká řídnutí vlasů, vyzkoušejte jeden z domácích přípravků, které posilují vlasy a dokonce podporují růst nových vlasů. Vyzkoušejte, možná zaberou i u vás.

Pokud je vypadávání vlasů způsobeno zdravotním problémem, je samozřejmě nutná léčba primárně tohoto problému. Stojí však za zvážení pokusit se přitom zastavit vypadávání vlasů přirozenou cestou. Někdy je totiž problémem nedostatek vitamínů, problémy se štítnou žlázou nebo menopauza. A to jsou jen někteří z viníků způsobujících vypadávání vlasů.

Výživa a dopad na zdraví

Moderní způsob života, uspěchaná doba a stres způsobily, že se bohužel mnoho lidí nestravuje zrovna nejlépe. Často převládají nezdravá jídla s malým množstvím výživných látek a vitamínů.

Proteiny jsou přitom považovány za důležité pro posílení vlasů a podporu růstu. Doporučená denní dávka je asi 170 - 250 gramů masa nebo kombinace čtyř až pěti porcí mléčných výrobků a fazolí.

Je dobré do stravy zařadit ořechy, semena, vejce a ryby. Všechny jsou důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají snížit zánět a jedním z přínosů je také zdravější pokožka hlavy.

Je nejlepší zabránit jednotvárnosti; jezte pestrou stravu každý den. Doporučuje se jíst šest až 10 porcí různých druhů zeleniny denně dva až čtyři kusy ovoce, směs zrn a luštěnin a výrobků z libového masa.

Čtěte také: Nejlepší vitaminy na vlasy

Správná péče o vlasy

V některých případech postačí proti nadměrnému padání vlasů i drobná a snadná změna. Buďte jemní při mytí, sušení i česání vlasů. Omezte používání kulem a žehliček na vlasy. Ty mohou vlasy oslabit a poškodit. Stejně jim nesvědčí upnuté tuhé účesy - copy, dredy, stažené vlasy. Pokud kouříte, je ideální čas přestat s tím. Ani kouření totiž zdraví vlasů neprospívá.

Tipy na úpravu vlasů jako první krok při problémech s vlasy:

  1. Udržujte své vlasy ostříhané nakrátko, aby nevisely a nevypadaly řidší jako jsou.
  2. Zkuste si udělat cestičku na boku. Tím se odvrátí pozornost od temene hlavy, kde vlasy často řídnou.
  3. Použijte přípravky na oživení vlasů nebo zahuštění vlasů, které pomohou vlasům vypadat hustší.

Odbourání stresu

Pokud máte právě těžké a stresové období, může mít za následek i vypadávání vlasů. Snažte se proto stresu zbavit, vyzkoušejte techniky jako je meditace, hluboké dýchání, řízená představivost, relaxační techniky, případně pomoc psychologa. Výborným řešením je i cvičení.

    Přírodní možnosti léčby vypadávání vlasů

    Zde je pár tipů a nápadů na přírodní léčbu vypadávání vlasů. Ale popíšeme si i pár tipů, které příliš nezabírají a jako přírodní léčba vypadávání vlasů se zatím oficiálně neosvědčily.

    Cibulová šťáva

    Hlavní myšlenkou při tomto tipu je, že se v cibulové šťávě nachází síra. Neexistuje mnoho výzkumů na toto téma. Proběhl však krátkodobý 2-týdenní test s lidmi trpícími na alopecia areata. Polovina z nich si nanášela na vlasovou pokožku cibulovou šťávu dvakrát denně, druhá polovina pouze vodu. Po dvou týdnech narostlo pár vlasů u 74% lidí z cibulové skupiny. Ve druhé skupině šlo o 13%. (Sharquie, 2014) Pokud tedy tento cibulový recept vyzkoušíte, přidejte si něco k zamaskování pachu.

    Železo

    Důležitá látka, která pomáhá tělu s tvorbou krvi. Nízké hladiny železa se spojují i s vypadáváním vlasů. (Park, 2013) Zcela přesný princip sice zatím znám není, ale jezte dostatek masa, ryb a drůbeže, také tofu, brokolici, špenát a zelenou zeleninu. (Trost, 2006) Samozřejmě, anémii byste si pravděpodobně všimli ještě dříve než by vám kvůli nedostatku železa začaly padat vlasy. Užívání železa třeba konzultovat s lékařem. Pokud byste ho brali příliš, může dojít ke zvracení či zácpě.

    Biotin

    Někteří lékaři předepisují při vypadávání vlasů jako první pomoc biotin (vitamin B7). Častokrát jsou výsledky dobré. Biotin je dobrý i pro pleť a pro nehty, takže pacienti udávají celkově zlepšený stav. (Trueb, 2016) Chcete-li získat biotin přímo ze stravy, jezte vejce, pšeničné klíčky nebo houby. Pokud si budete kupovat šampony proti vypadávání vlasů, upozorňujeme, že o fungování lokálního použití biotinu neexistují žádné osvědčené důkazy.

    Zinek

    Zinek je zapojen do většiny procesů v těle, které jsou důležité pro život. Kromě toho posiluje folikuly, také zase posouvají živiny samotným vlasům. Tělo si nedokáže zinek uchovat, proto ho ve stravě potřebujete každý den. Pokud máte nízké hladiny zinku, mohlo by údajně jeho užívání pomoci při vypadávání vlasů. Znovu, na potvrzení tohoto předpokladu jsou zapotřebí další výzkumy. (Kil, 2013)

    Saw palmetto

    Jde o plod ze stromu serenoa plazivá, což je druh palmy. Mnozí tuto přírodní léčbu vypadávání vlasů považují za zázrak. Saw palmetto brání v štěpení testosteronu na DHT, přitom právě DHT je častým viníkem při vypadávání vlasů. (Testosterone...) Lze ho přitom používat lokálně i perorálně.

    Aromaterapie

    Santalové dřevo, levandule, rozmarýn a tymián, tedy silice a oleje z těchto rostlin se jako přírodní léčba vypadávání vlasů používá již stovky let. Údajně totiž obsahují cosi, což podporuje růst vlasů. (Hay, 1998) Můžete si každý večer dopřát dvouminutovou masáž hlavy, přičemž použijete jeden či dva z těchto éterických olejů. Hlavu si pak překryjte teplým ručníkem, oleje se lépe vstřebají. Bonus tohoto receptu proti padání vlasů je fakt, že budete příjemně vonět a při masáži trochu zrelaxujete.

    Vyzkoušet můžete i tento jednoduchý způsob domácího ošetření. Rozpusťte několik lžiček sušeného rozmarýnu v teplé vodě a nechte louhovat 20 až 30 minut. Kousky rozmarýnu pak sceďte. Roztok rozetřete po celé délce vlasů a do vlasové pokožky. Při oplachování si hlavu jemně promasírujte, abyste stimulovaly vlasovou pokožku i vlasové folikuly.

    Křemík

    Zvýšené hladiny tohoto běžného prvku mohou zpomalit vypadávání vlasů. (Araujo, 2016) Navíc budou vaše kadeře lesklejší. V lékárnách najdete mnoho verzí křemíku. Nejlépe se však údajně do těla vstřebává kyselina ortokřemičitá. Opět však třeba záměr konzultovat s lékařem.

    Selen

    Některé výživové doplňky na podporu růstu vlasů obsahují i prvek zvaný selen. Pomáhá tělu odbourávat toxiny, kterým jste vystaveni - například kvůli cigaretovému kouři nebo znečištěnému vzduchu. Současně udržují zdravé folikuly. Při testech na myších začaly tyto ztrácet ochlupení, když měli nízké hladiny selenu. U lidí to však prozatím nebylo prokázáno. Právě naopak, příliš mnoho selenu může vypadávání vlasů způsobit. Nemluvě o problémech s pamětí.

    Melatonin

    Melatonin pravděpodobně znáte jako "hormon spánku". Mnozí lidé ho užívají při nespavosti. Ale krém s melatoninem dokáže údajně mimo jiné podpořit růst vlasů a zpomalit vypadávání vlasů. Důvod prozatím stále není jasný. Každopádně, v rámci testu si lidé vtíraly do vlasové pokožky směs melatoninu. Po 30 dnech zaznamenali zmírnění padání vlasů. (Fischer, 2012) Možná jim skutečně pomohl právě melatonin.

    Olej z dýňových jadérek

    Denní dávka oleje z dýňových jadérek, podávaná perorálně, může také navrátit vlasy na své místo. Alespoň podle jedné malé studie. Po šesti měsících užívání oleje se zvýšilo množství vlasů o 40%. (Cho, 2014) Ptáte se, jak může tato léčba proti vypadávání vlasů fungovat? Podobně jako saw palmetto, i dýňová jadérka brání testosteronu v přeměně na DHT. A DHT jak víme, ničí folikuly.

    Zelený čaj

    Extrakt vyráběn ze zeleného čaje pomáhá při mnoha zdravotních problémech, včetně vypadávání vlasů. Složka nazývaná EGCG pomáhá při růstu vlasů. Byl však testován na myších, ne na lidech. Užívání bylo také dlouhodobé, 6 měsíců. (Esfandiari, 2005)

    Plazma bohatá na krevní destičky - trombocyty (PRP)

    Lékaři někdy injekčně aplikují PRP, z vlastní krve dotyčného. Pak se lépe hojí rány po chirurgickém zákroku. PRP má vysoký růstový faktor. Proto dokáží pomoci v růstu i vlasům. Z krve se v centrifuze oddělí plazma, následně se injekčně vstříkne do různých oblastí na vlasové pokožce. Lidé, kteří tuto proceduru podstoupili tvrdí, že jim začaly vlasy znovu růst, a byly pevnější než dříve. (Garg, 2017)

    Aminokyseliny

    Aminokyseliny jsou stavebními bloky proteinů. Pomáhají tělu pracovat a fungovat tak jak má. Některé aminokyseliny - například cystein a L-lysin - hrají obzvlášť důležitou úlohu při zachování zdravého růstu vlasů. (Wu, 2009) Nemusíte je však užívat ve formě výživového doplňku. Stačí, abyste se zdravě stravovali. Mezi vhodné zdroje patří tvaroh, cottage sýr, ryby, vejce, semena a ořechy, celá zrna i maso.

    Nesmíme však zapomínat, že nejlepší způsob léčby vypadávání vlasů závisí vždy od samotné příčiny padání vlasů. Obraťte se proto i na svého lékaře, aby vám pomohl stanovit přesnou příčinu problému.

    Zdroje

    Přírodní léčba vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

    Čtěte víc

    Blízke témy