Vitamíny pro zdravé vlasy - Vitamíny B- komplexu na vlasy
Poslední úprava 02.03.2023Vitamíny B se skládají ze skupiny vitamínů rozpustných ve vodě, které jsou potřebné pro celkové zdraví člověka. Častá chyba je, že jsou všechny vitamíny B označované jako jeden vitamin B. Ve skutečnosti ale existuje mnoho vitamínů B včetně B1, B2, B3 spolu s vitamíny B5, B6, B7, B9 a nakonec B12. Je známo, že některé z vitaminů B- komplexu mohou pozitivně podpořit zlepšení růstu vlasů, jejich lesk a tloušťku. Jak může pomoci B komplex na vlasy? (B vitamins…; 5 best…; Almohanna, 2018)
Obsah:
Které vitamíny B se spojují s podporou růstu vlasů?
I když existuje mnoho vitamínů B, každý má mírně odlišné přínosy pro zdraví. Většina odborníků doporučuje plný komplex vitamínů B na vlasy. Důvod je jednoduchý. Vitamíny B podporují životně důležité tělesné funkce a lépe se absorbují, pokud se užívají společně. (B vitamins…; 5 best…; Almohanna, 2018)
Vitamin B na vlasy - tyto vitamíny se používají na podporu zdravých vlasů
Vitamin B2 (také známý jako riboflavin): hraje klíčovou roli při tucích, bílkovinách, sacharidech. Jeho nedostatek může způsobit postupné vypadávání vlasů.
Vitamín B5 (pantothenát): vyskytuje se běžně ve výrobcích pro péči o vlasy a pokožku. Nedostatek v některých případech může souviset s vypadáváním vlasů a podrážděním pokožky hlavy. Někteří odborníci se domnívají, že péče o vlasy pomocí vitamínu B5 udržuje vlasy lesklejší a silnější. Z toho důvodu se vitamín B5 běžně vyskytuje ve vlasových šamponech a kondicionérech, přestože není žádný důkaz toho, že aplikovaný vitamin B5 zvenčí má nějaké měřitelné přínosy.
Vitamin B6: i když tento vitamin není přímo napojen na růst vlasů, pomáhá pleti a vlasové pokožce, která v konečném důsledku podporuje zdravý růst vlasů. Nedostatek vitaminu B6 může způsobit stav kůže zvaný dermatitida, která pak může způsobit pomalejší růst vlasů a jejich řídnutí.
Vitamin B7 (známý jako biotin): je jednou z tradičně používaných hlavních složek při péči o vlasy. Biotin se spojuje také s péčí o nehty a rychlým růstem vlasů. Je velmi důležitý a v těle podporuje produkci mastných kyselin a růst buněk. Jeho nedostatky jsou vzácné, ale pokud ho máme náhodou nedostatek, může způsobit vypadávání a řídnutí vlasů.
Vitamin B12: stejně jako vitamín B6, B12 nemá přímou vazbu s vlasy. Díky vitaminu B12 může tělo provádět mnoho metabolických funkcí, které mají nepřímý vliv na růst vlasů a jejich zdraví. Šedivění vlasů v raném věku (kolem 30 let) může být příznakem nedostatku vitaminu B12.
Je důležité uvědomit si, že když jsou hladiny vitaminu zcela normální, neuvidíte velké zlepšení pokud jde o růst vlasů. Většinou mají lidé ale mírné nedostatky vitamínu B a obvykle je vidět pozitivní výsledky po užití B komplexu na vlasy alespoň do 3-6 týdnů. Poraďte se s lékařem před zahájením užívání doplňků.
Nedostatek vitamínu B
Nedostatek tohoto vitamínu může zůstat bez povšimnutí celé roky. Příznaky jsou zcela obecné a většina lidí si jich ani nevšimne, dokud to nezačne být horší. Existuje mnoho vitamínů skupiny B, nedostatek vitaminu B12 může vést k nedostatku vitaminu B6 a tak dále. Díky tomu není možné určit přesnou specializaci bez rozboru krve. (B vitamins…; 5 best…; Almohanna, 2018)
Některé z příznaků nedostatku vitaminu B jsou:
- Suchá kůže a svědění kolem úst
- Rozpraskané rty, zejména na okrajích
- Lámání nehtů
- Hodně lupů
- Bolesti hlavy
- Extrémní nervozita a podrážděnost
- Šedivění u lidí kolem 30 let
- Deprese, nedostatek energie, únava. Vitamín B pomáhá přístupu energie z potravy a jeho nedostatek může narušit tuto funkci.
- Nerovnováha hormonů může být způsobena nedostatkem vitamínu B což může vést k vypadávání vlasů.
- Vitamíny B komplex jsou nezbytné pro zdraví nervového systému.
Opět platí, že správný krevní oběh je důležitý. V některých případech tělu chybí schopnost absorbovat vitamíny B, což může vést k problémům s vlasy. V některých případech jsou nedostatky vitamínu B způsobené špatnou stravou. Nezdravé potraviny zabraňují vstřebávání tohoto vitaminu. Patří sem například bramborové lupínky, grilované potraviny, potraviny, které byly zpracovány pomocí tuků. Antikoncepční pilulky mohou také způsobit nedostatek vitaminu B. Pokud vaše tělo nedokáže absorbovat vitamín B vzhledem k výše uvedeným důvodům, běžné doplnení vitamínu vám nemusí pomoct.
Odkud vzít vitamín B na vlasy?
Potraviny, které obsahují vitaminy B- komplexu jsou: zelená listová zelenina, játra, celozrnné obiloviny jako chléb, všechny druhy ryb, banány, arašídy, meloun, grapefruit, pšeničný chléb, žampiony, vejce, mléko, libové červené maso ...
K dispozici jsou i různé doplňky stravy. Vitaminy na vlasy kombinují prospěšné látky, které mohou podpořit zdraví vlasů. Důležité je znát příčinu padání vlasů.
Vitaminy B komplexu - obecně
B1 (Thiamin)
B1 pomáhá tělu vytvořit zdravé nové buňky. Často se nazývá antistresový vitamin, kvůli jeho schopnosti chránit imunitní systém. Pokud nabíráte uhlohydráty (buď proto, abyste se připravili na velký závod nebo proto, že pizza prostě tak dobře chutná), je tento vitamín potřebný, aby pomohl při rozkládání jednoduchých uhlohydrátů.
Získáte ho z: celých zrn, arašídů, fazolí, špenátu, kapusty, melasy a pšeničných klíčků
B2 (Riboflavin)
Tento B vitamín funguje jako antioxidant, aby pomohl v boji proti volným radikálům (částice v těle, které ničí buňky) a dokáže zabránit předčasnému stárnutí a vytvoření onemocnění srdce. Riboflavin je důležitý i pro tvorbu červených krvinek, které jsou důležité pro přenos kyslíku po celém těle. Různé studie udávají, že B2 může pomoci odvrátit migrénu. Aby se to potvrdilo, je třeba provést více výzkumů. A dávejte si pozor, zatímco sluneční záření dělá tělu dobře, ultrafialové světlo snižuje obsah riboflavinu v potravinových zdrojích. Mléko, například, je nejvhodnější uchovávat v neprůhledných obalech, aby se zabránilo rozpadu tohoto vitamínu.
Získáte ho z: mandlí, divoké rýže, mléka, jogurtu, vajec, růžičkové kapusty, špenátu a sóji
B3 (Niacin)
Jedním z primárních použití pro niacin je povzbudit HDL cholesterol ("dobrý" cholesterol). Čím vyšší má člověk hladinu HDL, tím méně bude mít v krvi špatného cholesterolu. Deficit vitaminu B3 je ve vyspělých zemích velmi vzácný, ačkoliv u některých jednotlivců snižuje hladiny B3 alkoholismus. Niacin, který se užívá lokálně nebo orálně, také ošetřuje akné.
Získáte ho z: kvasnic, červeného masa, mléka, vajec, fazolí a zelené zeleniny
B5 (Kyselina pantotenová)
Malá množství vitamínu B5 se nacházejí v téměř každé potravinové skupině, ještě i její název tomu nasvědčuje. Pantotenová pochází z řeckého slova "pantothenát", což znamená "odevšad". Navíc přispívá k rozkladu tuků a sacharidů na energii, je zodpovědná za tvorbu pohlavních a stresových hormonů, včetně testosteronu. Podle výzkumů podporuje B5 zdravou kůži schopnou redukovat znaky stárnutí pleti, jako je například zarudnutí a kožní skvrny.
Získáte ji z: avokáda, jogurtu, vajec, masa a luštěnin
B6 (Pyridoxin)
Spolu s vitaminy B 12 a 9, pomáhá regulovat hladiny aminokyseliny homocystein (spájené s chorobami srdce). Pyridoxin je hlavní hráč, pokud jde o náladu a spánek, protože pomáhá tělu produkovat serotonin, melatonin a norepinefrin, tedy stresové hormony. Některé studie tvrdí, že vitamin B6 dokáže redukovat záněty u lidí s revmatickou artritidou.
Získáte ho z: kuřecího masa, krůtího masa, tuňáka, lososa, čočky, slunečnicových semínek, sýru, hnědé rýže a mrkve
B7 (Biotin)
Kvůli jeho souvislosti se zdravými vlasy, pokožkou a nehty, je tento B vitamín známý také jako "vitamín krásy". Může také pomoci lidem s cukrovkou kontrolovat vysoké hladiny glukózy v krvi. Biotin je obzvláště důležitý během těhotenství, protože je životně důležitý pro normální vývoj dítěte.
Získáte ho z: ječmene, jater, kvasnic, vepřového masa, kuřecího masa, ryb, brambor, květáku, vaječných žloutků a ořechů
B9 (Folát)
Možná jste slyšeli jiné jméno pro B9, kyselina listová, což je syntetická forma používaná ve výživových doplňcích a obohacených potravinách, jako jsou cereálie a chléb. Podle výzkumů dokáže folát udržet deprese na uzdě a brání ztrátě paměti. Tento vitamín je obzvláště důležitý pro těhotné ženy, protože podporuje růst dítěte a brání vzniku neurologických vrozených vad.
Získáte ho z: tmavé listové zeleniny, chřestu, červené řepy, lososa, kořenové zeleniny, mléka, bulguru a fazolí
B12 (Kobalamin)
Tento B vitamín je jednoznačně týmový hráč. Kobalamin působí s vitaminem B9, spolu tvoří červené krvinky a pomáhají železu při produkci hemoglobinu, tedy proteinu transportujícího kyslík. Vzhledem k tomu, že se vitamin B12 nachází pouze v živočišných produktech, ukazují výzkumy, že na jeho deficit trpí spíše lidé, kteří nekonzumují maso. I to ale pouze v případě, že jde o striktního vegana nebo vegetariána. Jinak není obtížné získat dostatečné množství vitamínu ze stravy. Lidé s deficitem by si měli B12 doplnit prostřednictvím výživových doplňků.
Získáte ho z: ryb, měkkýšů, mléčných výrobků, vajec, hovězího a vepřového masa