Vypadávání vlasů po úrazu
Poslední úprava 13.02.2023Jednoznačně existuje souvislost mezi fyzickým úrazem a nástupem vypadávání vlasů. Tělo je velmi citlivé a každý úraz nebo trauma ho může vyvést z rovnováhy. I vlasy jsou velmi citlivé na změny v těle. Živiny potřebné pro růst zdravých vlasů se vůbec nemusí dostat k vlasové pokožce - zejména pokud je na tělo vyvíjen tlak a potřebuje tyto živiny na jiných místech. Vážná nehoda, například autohavárie, patří mezi typické typy fyzického traumatu, po níž může dojít k vypadávání vlasů.
Pokud se tělo dostane do šoku, rozhází se systém přísunu živin a právě pokožka a vlasy o ně mohou být v případě nouze ošizeny. Vypadávání vlasů způsobené fyzickým traumatem obvykle nebývá trvalé. Pokud se tělo z úrazu vzpamatuje a zotaví, vlasy začnou znovu růst. Může to samozřejmě nějakou dobu trvat. Vlasy mohou padat ještě tři měsíce po nehodě. Případně se nadměrné padání spustí až dva či tři měsíce po úrazu.
Růstový cyklus pro vlasy probíhá u každého člověka ve třech fázích. První fáze se nazývá anagénová fáze, tehdy vlasy rostou. U dospělého člověka trvá tři až sedm let. Další je takzvaná katagénová fáze. Vlas přestává růst, vlasový folikul se začíná smršťovat a chystat na poslední fázi. Poslední, telogénová fáze, trvá přibližně 100 dní. Staré vlasy vypadnou a začíná růst nový vlas, který se ve folikulu formoval. V každé chvíli bývá na hlavě 90% vlasů, resp. vlasových folikulů v anagénu a 10% folikulů v telogénu.
Pokud tělo utrpí nějaké trauma, fáze se naruší a dojde k výraznějšímu padání vlasů než dokáže vyrovnat samotný růst. Dojít k tomu může v kterémkoliv věku a může trvat i 100 dní, než bude změna patrná. Naštěstí, když se začne tělo zotavovat, dostanou se hormony znovu do normálu a nastane i obnova růstu vlasů. Tato fáze může trvat i šest měsíců. Vlasům však lze mezitím pomoci. Je dobré používat kvalitní šampon a kondicionér na podporu růstu vlasů.
Odborné označení takového vypadávání vlasů je telogen effluvium. Spustit jej může i chirurgický zákrok (anestezie). Tělo se dostává do šoku, když je na něj "útočené", obranné systémy jsou ve stresu. Opět je třeba poznamenat, že jde o dočasný stav a když se tělo vzpamatuje ze šoku, začnou vlasy znovu růst. Není to však proces, který by se udál z večera do rána. Vlasové folikuly potřebují určitý čas, aby vytvořily zdravé vlasy. Je dobré dodat tělu i vlasům ty nejlepší vitamíny na vlasy, to znamená zdravě se stravovat.
Pro některé lidi znamená i samotné padání vlasů velký stres, tím si však pouze prodlužují čas, potřebný ke spuštění opětovného růstu vlasů. Ano, vlasy jsou pro mnohé výraznou součástí identity. Pokud o ně přijdou, pociťují zahanbení, ztrácejí sebevědomí. A to je zas a znovu voda na mlýn pro stres. V období po fyzickém traumatu, když vlasy začínají padat a řídnout, je někdy vhodné změnit účes. Překrýt holé nebo řídnoucí místa zvýší sebevědomí a sníží stres, který člověk pociťoval kvůli vlasům. Někdy je vhodné obrátit se na dermatologa či trichologa, aby určil skutečný důvod padání vlasů. Tělo je komplexní a potřebuje čas, aby se vzpamatovalo z velkých úrazů či traumat. Růst vlasů mohou ovlivnit i léky užívané po tom kterém úrazu. Některé léky mají vypadávání vlasů jako nežádoucí účinek. Ve většině případů jde o zvratný stav.
Na léčbu a zotavení potřebuje každý člověk jinou dobu. Pokud dokáže při zotavování minimalizovat stres, urychlí léčbu samotnou a nezhorší její průběh. Jako bonus pomůže vlasům v nastartování opětovného růstu.