Tipy jak usnout po noční
Poslední úprava 02.12.2022Pokud jste se i vy setkali s problémem, jak konečně usnout po noční, máme pro vás pár tipů. Je samozřejmé, že vnitřní tělesné hodiny mají problém, jak se nastavit na spánek během denního světla. A je také faktem, že lidem pracujícím na směny se ve srovnání s lidmi pracujícími pouze přes den, dostává mnohem méně hodin spánku.
Odborníci ze spánkového centra již od roku 1983 studovali rozdíly ve spánku při práci na směny. Sledovali astronauty ve vesmíru, kteří pracovali na směny. Při tomto výzkumu zjistili, že astronauti z nočních směn spali až o jeden a půl, dokonce dvě hodiny méně, než kolegové, kteří spali přes noc.
Pokud pracujete na vrtném poli a „šichty“ máte vždy stejně, tělo se přizpůsobí, protože pracujete ve stejnou dobu dlouhé měsíce. Ale například sestřičky v nemocnici se musí potýkat se společensky akceptovatelnými a neakceptovatelnými spánkovými vzorci. Pokud mají čtyři noci za sebou noční a pak musí znovu přepnout na denní směnu, nemají dostatek času na to, aby přepnuli i jejich vnitřní hodiny.
Odborníci se zaměřili na melatonin, farmakologickou intervenci a hypnotika a na jejich vliv na spánek. Také zkoumali, jak rozhodí přirozený tělesný rytmus umělé osvětlení, jeho vliv na přerušování spánku. Mimo jiné se na základě tohoto výzkumu odborníci rozhodli vytvořit novou formu osvětlení, které by bylo mnohem přijatelnější a příjemnější.
Co udělat, abyste mohli usnout po noční?
Pokud se snažíte usnout po noční, pokuste se pokoj co nejvíce zatemnit a „odstřihnout“ od okolních zvuků. A nemyslete si, že kompletní penzum spánku třeba absolvovat v jednom kuse. Můžete zvolit dva tříhodinové spánkové bloky, pokud vám to takto vyhovuje lépe.
Lidé se na lékaře často obracejí s otázkou, kolik hodin spánku denně potřebují. Ale odpověď není někdy uspokojivá, protože není jednoznačná. Kolik je dostačující množství spánku se totiž od člověka k člověku liší. Závisí od člověka samotného, od jeho věku. Všichni víme, že pokud jde o spánek, adolescenti by dokázali proležet v posteli celé dny. Starší lidé ale potřebují méně hodin spánku. Zůstat v posteli déle také není vždy tím správným řešením. Někdy je to stejně špatná volba jako nemít spánku dostatek.
Jedna věc je však jistá. Pokud se vám nedostává dostatečné množství spánku, může tento stav vést ke zdravotním problémům, častokrát tak závažným jako cukrovka nebo srdeční infarkt.
Zkušenosti odborníků jsou takové, že lidé nechodí k praktickému lékaři primárně kvůli problémům se spánkem. Vzpomínají je jako sekundární problémy, spojené s jinými zdravotními obtížemi. Není tedy snadné určit, co bylo první, zda nespavost nebo další onemocnění. Jisté však je, že nedostatek spánku hraje svou roli při psychickém i fyzickém zdraví.
Pokud se tedy ptáte, jak usnout po noční nebo jako usnout vůbec, máme ještě další řešení. Vstaňte z postele. Pokud pouze ležíte a přemýšlíte, proč se vám nedá usnout, nemá smysl, abyste v tomto stavu zůstávaly. Vstaňte a přibližně na dvacet minut se něčím zaměstnejte. Pak se zkuste znovu uložit do postele.
Dalším problémem je, že se lidé snaží dohnat zameškané, a to i v případě spánku. Ale dobrý nápad to není. Pokud sám sobě dáváte až příliš možností na spánek, tlak na usínání se rozptýlí během celého dne a můžete se častěji budit na různé okolní ruchy. Pokud ale spánek omezíte na pět až šesthodin, dosáhnete v konečném důsledku mnohem kvalitnější spánek.
Pokud vás tedy netrápí pouze to, jak usnout po noční, ale zároveň chcete zlepšit kvalitu spánku, můžete proto udělat velmi mnoho věcí. Určitě jste již slyšeli o běžných záležitostech jako vyhýbání se kofeinu ve večerních hodinách. S přibývajícím věkem však na schopnost a kvalitu spánku stále výrazněji ovlivňuje i konzumace alkoholu - a to během celého dne. Dokonce i několik odpoledních či večerních drinků může narušovat spánek v druhé polovině noci. Pokud máte problémy se spánkem, vyhněte se i alkoholu.