Domů / / / Jak na omlazení vlasů - uberte...

Jak na omlazení vlasů - uberte svým vlasům 15 let

Poslední úprava 10.03.2023
Sdílet článek

Podobně jako pokožka, i vlasy podléhají postupným změnám. Co jsou to ale za změny, které lze označit jako stárnutí vlasů?

  • Stárnutí vlasů v podobě šedivění - dochází k němu z několika příčin. Nejčastější a nejpravděpodobnější je genetika. Mezi další příčiny šedivění vlasů lze zařadit stres, nezdravé stravování, extrémní životní styl, nedostatek spánku a vážné onemocnění.
  • Stárnoucí vlasy řídnou a rostou pomaleji - jako první, klesá hustota vlasů. Zadruhé, vyrůstající vlasy jsou stále tenčí a tenčí. A pak tu je skutečné vypadávání vlasů. Vlasy začínají řídnout, protože folikuly nestíhají nahrazovat vypadlé vlasy tak rychle.
  • Stárnoucí vlasy se snadněji lámou, mění se jejich struktura - ztráta proteinů neovlivňuje pouze barvu vlasů, ovlivňuje i jejich pevnost. Pokles v zásobách keratinu (což je protein) vlasy oslabuje, ty ztrácejí elasticitu.

Jak omladit vlasy

Minus 5 let: Musíte porazit krepatění vlasů

S přibývajícím věkem se vlasy krepatějí. Jednotlivé prameny se časem začínají stáčet a na oslabených místech, kde je vlas ohnutý, se vlhkost dostává do vlasu a také pryč z vlasu. I dámy s těmi nejrovnějšími vlasy mohou najednou spatřit, že se jim na hlavě objevují "odpadlíci" trčící všemi směry. Pokud máte od přírody vlasy s bohatší texturou, můžete si všimnout, že se vám vlasy najednou hůře upravují.

Zainvestujte do produktů péče o vlasy, díky kterým se vlasy stanou odolné vůči vlhkosti. Na obalech šamponů a kondicionérů hledejte slova jako "uhlazující" nebo "pro hladké vlasy". Možná vás to bude lákat vynechat kondicionér v domnění, že by vám vlasy zatížil. Ale hydratace mokrých vlasů je klíčová při prevenci krepovitosti vlasů, a tedy klíčová i pro omlazení vlasů. Po umytí jemně vytřete vlasy do sucha, nejlépe ručníkem z mikrovlákna. Pokud je budete drhnout klasickým ručníkem, krepatění pouze urychlíte.

Minus 8 let: Musíte zastavit začarovaný kruh štěpení konečků

Na evoluční stupnici jsou zdravé vlasy dostatečně zdravé k tomu, aby odolaly dennodenním tření a tahání. S přibývajícími léty se vlasy stávají jemnějšími a tenčími, jejich struktura je tužší. Proto se již nedokáží tak snadno vyrovnat s ohýbáním a tažením. A současně, zlámané, vyčnívající kousky vlasů a roztřepené konce způsobí to, že vlasy vypadají starší.

Jediný způsob, jak se zbavit roztřepených konečků je odstřihnout je. Prvním krokem tedy bude naplánování pravidelného zastřihávání konečků. Řekněme každých šest týdnů. Jedině tak budou vypadat vaše vlasy podstatně zdravější.

Jako druhé, minimalizujte úpravu vlasů teplem. Do péče o vlasy zařaďte vyživovací masky na vlasy. Vlasy češte jemně. Mokré prameny jsou mnohem náchylnější k lámání a poškození, proto po mytí vlasů používejte hřeben se širokými zuby. Vlasy rozuzlujte od konečků směrem vzhůru ke kořínkům. Těsné upnuté ocasy umístěny vždy na stejném místě mohou vlasy napínat natolik, až jednoho dne prasknou. Čas od času proto nechte vlasy volně rozpuštěné. Gumičky z nich nikdy nestrhávejte násilím! Dávejte je dolů jemně! I dodržováním těchto zásad se staráte o omlazení vlasů.

Minus 10 let: Musíte oživit barvu vlasů

Jedním z typických příznaků stárnutí jsou šedivé vlasy. Je ale velmi jednoduché překrýt je.

Chcete-li zakrýt šediny, neměli byste zapomínat na několik věcí. Pokud si barvíte vlasy jednou tmavou barvou, buďte připravena na neustálé obnovování a údržbu. Vlasy vyrostou přibližně o centimetr za měsíc, kořínky proto budou oproti tmavé barvě zářit jako maják. Aby byla údržba barvených vlasů jednodušší, zkuste zvolit světlejší odstín, případně si některé prameny nechte prosvětlit, takto lépe propojíte šediny.

Minus 15 let: Musíte vyřešit řídnutí a ztenčování vlasů

Až 30 procent žen trpí některým druhem řídnutí vlasů u žen. Obvykle se s přibývajícím věkem stávají copy tenčími. Případně najednou začne prosvítat vlasová pokožka. Naopak z pevných, hustých vlasů přímo křičí mládí. Proto je řídnutí vlasů trpká pilulka.

Vyřešit tento problém může správný střih vlasů. Poraďte se s kadeřníkem, jak vašim vlasům přidat na objemu. Následně je třeba začít hledat příčinu řídnutí vlasů. I správné stravování může vlasům pomoci, možná vám pouze chybí minerály a vitamíny pro růst vlasů. Stejně můžete vyzkoušet některé výživové doplňky na vlasy.

Péče o vlasy podle věku

Jak si zachovat husté a zdravé vlasy i ve vyšším věku?

Péče o vlasy v 50

Průměrný věk nástupu menopauzy u žen je přibližně 52 let a ačkoliv může docházet k mírným změnám na vlasech už dávno předtím, menopauza tyto změny ještě více urychluje.

Tak jako hladiny estrogenu klesají a hladiny testosteronu se zvyšují, délka a průměr vlasů se postupně snižuje.

Péče o řídnoucí vlasy

Používejte kvalitní šampon určený pro stárnoucí vlasy nebo barvené vlasy. Pokud je šampon dobrý, stačí použít ½ až 1 lžičku. Příliš mnoho šamponu může vlasy vysoušet. Je třeba použít také dobrý kondicionér, ale nanáší se pouze na vlasy, ne na vlasovou pokožku.

Řídnoucí vlasy jsou častokrát jemnější a tedy i křehčí. Proto s nimi třeba jemně zacházet i při česání, upravování a tvorbě účesu. Zvolte měkký kartáč se zaoblenými plastovými hroty.

Péče o vlasy v 60

Když překročíte 60 a blížíte se k 70, klesá sekrece mazu. To může způsobit, že budou vlasy suché a křehké. A člověk i kvůli tomu čelí řídnutí vlasů i vypadávání vlasů.

Nechte si také zkontrolovat hladiny hemoglobinu. S přibývajícím věkem totiž hladiny klesají a nízké hladiny železa ovlivňují růst vlasů.

Péče o vlasy při nízkých hladinách železa

Jednou týdně třeba použít intenzivní vlasovou kúru. Obnovíte díky ní vláhu ve vlasech, jejich pevnost i pružnost.

Až 60 procent žen nad 70 let trápí v menší či větší míře vypadávání vlasů. Člověk má více než 100 000 vlasů, denně jich přitom vypadne 50 až 200. Za normálních okolností jsou však nahrazeny novými vlasy, s přibývajícím věkem se však tato obnova zpomaluje, dokonce se zastaví. (Dinh, 2007)

Padání vlasů související se stárnutím obvykle nelze zvrátit. Správná péče o vlasy však dokáže proces padání vlasů zpomalit. "Nakrmte" své vlasy každých pár týdnů například jojobovým olejem nebo kokosovým olejem, vlasy tak vyživíte a uhladíte zvenčí.

Pokud si denně jemně pročísnete vlasy kartáčem, stimulujete krevní oběh ve vlasové pokožce. Nesmíte však vlasy Zmocňuje a násilím vytrhávat.

Jak si zachovat co nejkvalitnější vlasy i po 50?

Správný střih

Přestože můžete mít stále dlouhé vlasy, je velmi důležité, abyste si je dávali pravidelně podstrihávať, zachováváte tak zdravé konečky vlasů. Je vhodné příliš neexperimentovat, spíše se držet klasiky. Po určitém věku je nejlepší mít vlasy jedné délky. Pokud jsou sestříhané vpředu dopostupna mohou jednoznačně zjemnit tvář. Výrazné vrstvení však již vhodné není, a už vůbec ne velká ofina. S přibývajícím věkem je lepší zjemnit jednak ofinu a takovýmto odstupňováním zmírnit i tvář samotnou. Délka vlasů u žen nad 50 by měla být taková, aby se dala dobře sepnout. Do této kategorie proto spadá i středně dlouhý bob.

Variace dlouhých vlasů

Pokud jste typ, který stále baví vlasy si upravovat a starat se o účes, jsou dlouhé vlasy velmi všestranné a jednodušší na péči než jakýkoli středně dlouhý vrstvený účes.

Obyčejný koňský ohon sepnutý dolů u krku je vhodný pro každou příležitost - ať už do práce nebo kolem domu. Vlasy totiž nepadají při práci do obličeje. Můžete ho sepnout jako hladký nebo přidat trošku objemu. Velmi rychlý účes je i jednoduchý drdol, ten je vždy elegantní. Dlouhý culík je také super, ale musí být pěkně dohladka upraven. Případně můžete mít vlasy rozpuštěné, krásné ukáží, pokud jsou správně ošetřeny a hebké.

Zamyslete se nad barvou vlasů a její dlouhodobém udržování

Čím jsou vlasy delší, tím je třeba větší péči, "údržba", i více barvy. Pokud se rozhodnete pro šedivé či bílé vlasy, použijte pouze mírný melír, aby přechod mezi barvami nebyl jako pěst na oko.

Můžete použít barvu na vlasy v podobě šamponu. Sice nedokáže překrýt šediny, dodá však nádherné barevné odstíny brunetkám, blondýnám i rusovláskám.

Užívání vitamínů pro zdravé vlasy

Existuje několik druhů potravin, které obsahují vitamíny dodávající vlasům pevnost a pomáhající při růstu vlasů. Lze je přitom najít běžně v obchodě.

  • Zinek: dýňová semena i jehněčí jsou zdrojem nejen zinku, ale i selenu, niacinu a vitamínu B12.
  • Vitamín C: jahody, pomeranče, listová zelenina.
  • Vitamin D: tuňák, losos, sójové mléko i cereálie.
  • Železo: petržel, brokolice a špenát jsou výbornými zdroji železa.
  • B komplex: arašídové ořechy, ryby, kuřecí maso, jogurt, houby, avokádo a sladké brambory.

Zdroje

Jak na omlazení vlasů - uberte svým vlasům 15 let Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy