15 příznaků rakoviny, které by ženy neměly ignorovat
Poslední úprava 22.02.2022Ženská těla se neustále mění. Někdy však změny, které se jeví jako normální, mohou být příznaky rakoviny (a nejen rakoviny prsu). Klíčové je sledovat si své tělo, abyste si všimli, když se něco změní. Nové příznaky indikují, že se v těle něco děje, a měli byste vědět, co to znamená. Na co byste tedy měli dbát?
Obsah:
Změny na prsou
Většina bulek v prsech neznamená rakovinu, lékař by je i tak měl vždy překontrolovat. Informujte ho i o následujících změnách:
- prolákliny v kůži nebo svraštění kůže
- bradavky, které vpadají dovnitř
- výtok z bradavky
- zarudnutí nebo loupání bradavky či kůže na prsou
Abyste našli příčiny vašich symptomů, lékař vás musí vyšetřit a bude se ptát otázky týkající se vaší anamnézy. Může vás poslat na mamografii nebo biopsii, při které lékař odstraní malý kousek tkáně na testování.
Nadýmání
Ženy jsou od přírody náchylné k nadýmání. Je dobré počkat jeden či dva týdny, jestli se nadýmání neupraví a nezmizí.
Pokud se vaše symptomy časem nezlepší, nebo pokud jsou spojeny s poklesem hmotnosti nebo krvácením, navštivte lékaře. Neustále nadýmání může být někdy příznakem rakoviny vaječníků. Lékař vás vyšetří, udělá krevní testy, může doporučit i ultrazvukové vyšetření.
Krvácení mezi menses
Pokud máte stále menses, upozorněte lékaře, pokud mezi periodou špiníte. Krvácení, které není součástí vašeho obvyklého měsíčního cyklu může mít několik příčin. Lékař by měl však vyloučit rakovinu endometria (rakovina výstelky děložní).
Krvácení po menopauze nikdy není normální a mělo by být okamžitě vyšetřeno.
Změny na kůži
Změna velikosti, tvaru nebo barvy mateřského znaménka patří mezi běžné příznaky rakoviny kůže. Jděte k lékaři na důkladné vyšetření a případně biopsii. V tomto případě není třeba čekat.
Krev v moči nebo stolici
Obraťte se na lékaře, pokud krvácíte z části těla, které normálně nekrvácí, zvláště pokud krvácení přetrvává déle než jeden či dva dny.
Krvavá stolice může být způsobena hemeroidy, může však jít i o příznak rakoviny tlustého střeva. Krvavý moč je obvykle prvním příznakem rakoviny močového měchýře nebo ledvin.
Změny na lymfatických uzlinách
Lymfatické uzliny jsou malé žlázy tvaru fazole, nacházející se po celém těle. Většina změn v nich pochází z běžných infekcí. Některé druhy rakoviny, včetně leukémie a lymfomu, mohou ale také způsobit otok lymfatických uzlin.
Je proto vhodné navštívit lékaře, pokud máte bulku nebo otok kdekoliv na těle, který přetrvává měsíc nebo déle.
Problémy s polykáním
Občasných problémů při polykání se není třeba obávat. Pokud se tak ale děje často a je doprovázeno zvracením či úbytkem hmotnosti, měl by lékař prověřit rakovinu krku nebo rakovinu žaludku.
Dělává se kontrola hrdla a bariový rentgen. Při tomto testu vypijete speciální tekutinu, která na rentgenu zvýrazní hrdlo.
Nechtěné hubnutí
Většina žen si přeje, aby jim kila zázračně roztály. Pokud ale zhubnete 5 kilogramů nebo dokonce i více, a to bez změn ve stravování nebo fyzické aktivitě, může to signalizovat problém.
Většinou při nechtěném úbytku na váze nemusí jít o rakovinu. Často je to důsledek stresu nebo problémy se štítnou žlázou. Může však jít i o příznak rakoviny slinivky. Případně i rakoviny žaludku nebo plic.
Lékař může zažádat o několik testů, aby problém prozkoumal, například krevní testy či zobrazovací testy jako CT.
Pálení žáhy
Příliš mnoho jídla, alkoholu, stresu (nebo všechny tři najednou), mohou způsobit závažné pálení žáhy. Zkuste nejdříve změnit jídelníček na jeden či dva týdny a sledujte si, jestli se symptomy zlepšily.
Pokud to nepomůže, obraťte se na lékaře, může jít o příznaky rakoviny žaludku, hrdla nebo vaječníků.
Změny v ústech
Pokud kouříte, sledujte si bílé nebo bledočervené fleky uvnitř úst nebo na rtech. Obě mohou patřit mezi příznaky rakoviny úst. Obraťte se na lékaře nebo zubaře a požádejte o testy a léčbu.
Horečka
Horečka, která neustupuje a nelze ji vysvětlit, může znamenat leukémii nebo jiný druh rakoviny krve. Lékař by si měl převléknout vaši anamnézu a vyšetřit vás, aby našel příčinu.
Únava
Mnohé ženy jsou unavené, protože vedou hektické životy. Extrémní únava a vyčerpání, která nemizí, však už není normální.
Promluvte si s lékařem, pokud se vaše únava nezlepšuje, případně pokud máte i jiné příznaky rakoviny, jako například krev ve stolici.
Kašel
Kašel většinou ustoupí sám od sebe po 3 či 4 týdnech. Neignorujte ho, pokud trvá déle. Obzvláště pokud kouříte nebo jste dýchavičná. Pokud vykašláváte krev, jděte k lékaři. Kašel je nejběžnějším příznakem rakoviny plic.
Bolest
Rakovina většinou nebolí. Ale přetrvávající bolest může signalizovat rakovinu kostí, mozku či jiný druh rakoviny. Řekněte lékaři o každé nevysvětlitelné bolesti, která trvá déle než měsíc, případně déle.
Bolesti břicha a deprese
Je to vzácné, ale bolesti břicha spolu s depresemi mohou být příznaky rakoviny slinivky. Obávat byste se měli začít tehdy, pokud se ve vaší rodině rakovina slinivky vyskytuje. Tehdy jsou nutné okamžité vyšetření.