Diagnostika rakoviny prsu
Poslední úprava 17.02.2022Níže naleznete seznam běžných testů, procedur a skenů, které mohou lékaři použít, aby zjistili problém a identifikovali příčinu problému.
Lékaři používají mnoho testů na diagnostiku rakoviny prsu a na zjištěné, zda se rakovina rozšířila nebo metastázovala do jiných částí těla za prsa a lymfatické uzliny v podpaží. Některé testy mohou lékařům pomoci v rozhodování o způsobu léčby, o tom, která léčba bude nejefektivnější. U většiny typů rakoviny je jediný způsob pro definitivní diagnostiku rakoviny biopsie. Biopsie je odstranění malého množství tkáně nebo buněk kvůli prozkoumání pod mikroskopem. Pokud není provedení biopsie možné, může lékař navrhnout jiné testy, které pomohou při stanovení diagnózy. Zobrazovací testy lze používat na odhalení, jestli se rakovina rozšířila.
Obsah:
Diagnostika rakoviny prsu - možnosti diagnostických postupů
Lékař by měl při volbě diagnostického testu brát v úvahu následující faktory:
- věk a zdravotní stav
- předpokládaný typ rakoviny
- příznaky a symptomy
- výsledky předchozích testů
Série testů, které jsou nezbytné pro vyhodnocení možné rakoviny prsu, začínají většinou tehdy, když si žena nahmatá bulku při samovyšetření nebo ji objeví přímo lékař při klinickém vyšetření. Masu nebo abnormální kalcifikace lze zpozorovat i při mamografii. Méně časté jsou případy, kdy si žena všimne zarudlý nebo oteklý prs či bulku pod paží. (Viz také článek Příznaky rakoviny prsu.)
Diagnostika rakoviny prsu může proběhnout prostřednictvím několika testů. Testy se využívají i při dodatečném testování poté, co byla rakovina diagnostikována. Ne každá žena (nebo muž - viz Rakovina prsu u mužů) bude potřebovat všechny níže uvedené testy.
Zobrazovací testy a diagnostika rakoviny prsu
Následující zobrazovací testy mohou lékařům pomoci dozvědět se více o podezřelé oblasti v prsu odhalené při screeningu.
Diagnostická mamografie
Diagnostická mamografie je podobná screeningové mamografii. Rozdíl je v tom, že se z prsu udělá více snímků. Často se používá tehdy, pokud má žena příznaky jako bulku v prsu nebo výtok z bradavky. Diagnostickou mamografii lze použít i tehdy, když se na mamografickém screeningu odhalí něco podezřelé.
Ultrazvuk
Ultrazvuk používá vysokofrekvenční zvukové vlny, které vytvoří obraz prsní tkáně. Ultrazvuk může rozlišit mezi pevnou masou, což může být rakovina, a mezi cystou, která je vyplněna tekutinou, která obvykle není rakovinového původu.
MR - magnetická rezonance
Magnetická rezonance využívá k vytvoření detailního obrazu těla magnetické pole, ne rentgenové paprsky. Magnetickou rezonanci lze použít i na měření velikosti nádoru. Speciální roztok nazýván kontrastní látka, se před skenováním vypustí do žil pacienta. Takto se vytvoří jasný obraz možné rakoviny. Magnetická rezonance prsu se provádí tehdy, pokud již byla rakovina diagnostikována. Na rakovinu se zkontroluje i druhý prs, případně se prostřednictvím MR zjišťuje, jak moc se nemoc rozrostla a rozšířila po prsu. Magnetickou rezonanci lze použít i na screening, spolu s mamografií, a to u žen s velmi vysokým rizikem rozvinutí rakoviny prsu.
Biopsie
Biopsie znamená odebrání malého množství tkáně na vyšetření pod mikroskopem. Jiné testy mohou naznačit, že se jedná o rakovinu, ale pouze biopsie může stanovit definitivní diagnózu. Patolog pak analyzuje vzorek, případně vzorky. Patolog je lékař, který se specializuje na interpretaci laboratorních testů a vyhodnocování buněk, tkání a orgánů kvůli diagnostice onemocnění. Existují různé typy biopsie, klasifikují se podle techniky a velikosti jehly použité pro sběr vzorku tkáně.
Biopsie jemnou jehlou - aspirační biopsie
Využívá tenkou jehlu na odebrání malého vzorku buněk.
Biopsie hrubou jehlou
Používá širší jehlu na odebrání větší vzorky tkáně. Tato technika je upřednostňována kvůli rozboru, který má potvrdit nebo vyvrátit, jestli je abnormalita zjištěna při fyzickém vyšetření nebo zobrazovacím testu skutečně rakovina. Při biopsii s využitím vakua se odebere několik větších vzorků tkáně. Při tomto zákroku se používá lokální anestezie (lék pro blokování bolesti), aby se zmírnilo nepohodlí pacienta během zákroku.
Chirurgická biopsie
Biopsie, při které se odebírá největší množství tkáně. Biopsie může být incizionální, kdy se odstraní část bulky, nebo excizionální, kdy se odstraní celá bulka nebo podezřelá oblast. Vzhledem k tomu, že chirurgický zákrok se provádí nejlépe poté, co byla stanovena diagnóza rakoviny, nedoporučuje se chirurgická biopsie jako způsob pro diagnostiku rakoviny prsu. Jako diagnóza rakoviny prsu se nejčastěji doporučuje nechirurgická punkční biopsie jehlou. Znamená to, že na odstranění nádoru a odebrání vzorku z lymfatických uzlin je zapotřebí pouze jeden chirurgický zákrok.
Zobrazovacími metodami navigovaná biopsie
Používá se, pokud je bulka nehmatná, ale abnormalitu vidět na zobrazovacím testu, například na mamogramu. Během této procedury je jehla vedena k místu určení s pomocí zobrazovací techniky, například mamogramem, ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí. Stereotaktické biopsie se provádí pomocí mamografie s cílem pomoci při usměrňování jehly. Do prsu může být zavedena malá kovová svorka na místo, odkud byl odebrán vzorek, pro případ, že je tkáň rakovinná a bude zapotřebí další chirurgický zákrok. Svorka je většinou titanová, takže při budoucích zobrazovacích testech nebude způsobovat problémy. Je však na ni třeba před dalšími testy upozornit vašeho lékaře. Zobrazovacími metodami navigovanou biopsii (obrazem vedenou biopsii) lze provést s použitím jemné jehly, hrubé jehly nebo jako vakuovou biopsii. Záleží na množství tkáně, které je třeba odebrat. Zobrazovací testy lze použít i jako pomůcku při biopsii, kdy je bulka hmatná, a to z důvodu nalezení nejlepšího místa vhodného k odběru.
Biopsie sentinelové lymfatické uzliny
Je to způsob jak zjistit, jestli se v lymfatických uzlinách blízko prsu nachází rakovina.
Analyzování vzorku biopsie
Analyzování vzorku nebo vzorků odebraných během biopsie může pomoci lékaři poznat specifické rysy rakoviny, podle kterých je možné určit způsob léčby.
Charakter nádoru
Vyšetření nádoru pod mikroskopem se používá k určení, jestli je rakovina invazivní nebo in situ, duktální nebo lobulární. Také, jestli se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin. Budou prošetřeny i okraje nebo hranice nádoru, měří se jejich vzdálenost od nádoru, nazývaná šířka okraje.
ER-pozitivita a PR-pozitivita rakoviny
Testování na ER (estrogen receptor pozitivní) a PR (progesteron receptor pozitivní) pomáhá určit jako riziko recidivy, tak i typ léčby, který s největší pravděpodobností sníží riziko recidivy. ER a PR se mnohdy měří i při DCIS (duktální karcinom in situ). Obecně platí, že hormonální terapie dobře zabírá při ER-pozitivních a / nebo PR-pozitivních rakovinách.
HER2-pozitivita rakoviny
HER2 označuje gen, který pomáhá buňkám růst, dělit se a samým se opravovat. Stav HER2 pomáhá určit, zda by na léčbu byly vhodné léky, které se zaměřují na HER2 receptor (například protilátková léčba trastuzumab - Herceptin). Navíc, více než 50% HER2-pozitivních nádorů mají i hormonální receptory a mohou profitovat stejně z hormonální i HER2 cílené léčby.
Stupeň rychlosti růstu a zhoubnosti nádoru (grading)
Také stupeň nádoru se určuje z biopsie. Stupeň udává, jak moc se rakovinné buňky liší od zdravých buněk. Také to, jestli jsou pomaleji rostoucí nebo rychleji rostoucí. Jsou tři stupně - stupeň 1 - dobře diferencované, stupeň 2 - středně diferencované, stupeň 3 - slabě diferencované.
Váš lékař může doporučit další laboratorní testy na vašich nádorových vzorcích, aby mohl identifikovat specifické geny, bílkoviny a další faktory specifické pro nádor. Tím může lékař ještě přesněji určit podtyp rakoviny.
Krevní testy
Lékař může rozhodnout i o potřebě více typů krevních testů, aby se o rakovině dozvěděl více.
Kompletní krevní obraz
Používá se na měření množství různých typů buněk, jako například červené krvinky a bílé krvinky ve vzorku krve člověka. Dělá se tak proto, aby se lékaři ujistili, jestli kostní dřeň funguje dobře.
Chemický rozbor séra
Tyto testy se dělají často kvůli rozboru minerálů v krvi, jako je draslík a vápník, nazývaných elektrolyty a speciálních proteinů nazývaných enzymy, jejichž hodnoty mohou být abnormální, pokud se rakovina šíří. Přestože i mnohé nenádorové onemocnění mohou způsobit změny v testech, nejsou tyto specifické pro rakovinu.
- Alkalická fosfatáza - jde o enzym, který může souviset s rakovinou, která se rozšířila do jater, kostí nebo do žlučových cest.
- Hladiny vápníku v krvi - hladiny vápníku mohou být vysoké, pokud se rakovina rozšířila až na kosti.
- Bilirubin, ALT a AST - celkový počet bilirubinu a enzymů alaninaminotransferázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST) vyhodnocuje funkci jater. Vysoké hladiny kterékoliv z těchto látek můžou naznačovat poškození jater, což je znamení, že se rakovina mohla rozšířit do tohoto orgánu.
Testy na hepatitidu
Tyto testy lze použít ke kontrole předchozímu vystavení hepatitidě B nebo hepatitidě C. Pokud máte důkaz o aktivním viru hepatitidy B, může být nutné užívat speciální léky na potlačení viru ještě předtím, než podstoupíte chemoterapii. Bez této léčby by se při chemoterapii virus hepatitidy šířil a způsobil poškození jater.
Krevní testy na nádorové markery
Nádorové markery v séru jsou nádorové proteiny v krvi člověka. Vyšší hladiny nádorových markerů v séru mohou být způsobeny rakovinovým nebo nerakovinovým onemocněním. Testování nádorových markerů není vhodné pro karcinom prsu v raném stadiu, protože markery obvykle nejsou vysoké. Mohou však být užitečné pro sledování růstu rekurentního nebo metastazujícího onemocnění (spolu se symptomy a zobrazovacími testy).
Další doplňkové testy
Testy, které lékař doporučí, mají vyhodnotit, jestli se rakovina šíří a v jakém stupni se nachází. Vždy záleží na vaší anamnéze, symptomech. Na tom, nakolik se rakovina v prsu rozrostla a jestli se rozšířila do lymfatických uzlin. A také od výsledku fyzické prohlídky. Mnohé z těchto testů nelze provést až po dobu po operaci. Tyto testy jsou obecně doporučené u pacientů s pozdější fází onemocnění. Většina pacientů s rakovinou prsu v raném stadiu nepotřebují další zobrazovací testy.
Rentgen
Rentgen je způsob jak vytvořit obraz vnitřních struktur těla za použití malého množství záření. Rentgen hrudníku lze použít k zobrazení rakoviny, která se rozšířila z prsou do plic.
Sken kostí
Sken kostí lze použít na odsledování šíření rakoviny do kostí. Pacientovi se do žil vpíchne radioaktivní barvivo a o několik hodin se následně provede kontrola pomocí speciální kamery. Stopovací látka se hromadí v částech kostí, které se hojí, což je vlastně odpovědí na poškození buněk rakovinou. Místa, kde se barvivo hromadí je tmavé, ve srovnání se zdravou kostí, která je šedá. Některé druhy rakoviny nevyvolají stejnou odezvu (hojení) a na skenu kostí se neobjeví. Oblasti s pokročilou artritidou nebo hojení po zlomenině se také jeví jako tmavé.
Počítačová tomografie (CT)
Počítačová tomografie se používá k hledání nádorů v orgánech mimo prsů, například v plicích, játrech a lymfatických uzlinách. CT sken vytvoří trojdimenzionální obraz vnitřku těla prostřednictvím rentgenového přístroje. Počítač pospojuje tyto obrazy do detailního pohledu příčnými řezy, které ukazují abnormality, včetně většiny nádorů. CT sken lze také použít pro měření velikosti nádoru a toho, jestli se díky léčbě zmenšuje. Kvůli poskytnutí lepších detailů záběrů lze vstříknout do žíly pacienta kontrastní barvivo.
Pozitronová emisní tomografie (PET)
Také PET sken může být použit na zjištění, jestli se rakovina rozšířila do orgánů mimo prsu. Podobně jako u CT, i PET sken je způsob, jak zobrazit orgány a tkáně v těle. Malé množství radioaktivní látky se vstříkne do žíly pacienta. Tuto látku podobnou cukru vstřebají buňky, které využívají nejvíce energie, protože se aktivně dělí. A protože rakovinné buňky obvykle využívají energii aktivně, absorbují většinu této radioaktivní látky. Skener následovně tuto látku detekuje a zobrazí vnitřek těla. Oblasti, které jsou nejaktivnější se jeví jako světlé skvrny, intenzita jasu se měří kvůli lepšímu popisu těchto oblastí. K odměření velikosti nádoru lze použít i kombinace PET / CT skenu. Takovým kombinovaným skenem se také mnohem přesnější určí umístění světlých skvrn. PET / CT sken ukáže i jakékoliv abnormality v kostech, podobně jako sken z kostí.
Poté, co se diagnostika rakoviny prsu ukončí a diagnostické testy jsou zkompletované, lékař vyhodnotí a s pacientem projde všechny výsledky. Pokud je diagnózou rakovina, může lékař díky testům popsat rozsah rakoviny v těle - dokáže tedy určit stupeň rakoviny. Pokud se podezřelé oblasti nacházejí mimo prsu, měla by být, pokud je to možné, alespoň z jedné části odebrána biopsie k potvrzení diagnózy rakoviny. Po stanovení diagnózy lze následně přistoupit k léčbě rakoviny prsu.