Zvládání únavy při rakovině
Poslední úprava 16.02.2022Únava se těžko popisuje. Cítíte se jako bez energie a jste celou dobu unavená. Přesný důvod k tomu však neexistuje. Nebyla jste celý den na nohou, necvičila jste, nedělala jste žádnou namáhavou práci. Když jste unavená kvůli vyčerpání a v noci se dostatečně vyspíte, druhý den se obvykle cítíte lépe. Při únavě a vysílení jste unavená celou dobu a ztrácíte zájem o rodinu, přátele a věci, které normálně děláte rádi.
Únava je nejběžnějším a nejčastějším nežádoucím účinkem při léčbě rakoviny. Někteří lékaři udávají, že 9 z 10 lidí začne v určité fázi léčby pociťovat únavu. Únava z léčby se může objevit najednou, kdykoliv a může být zdrcující. Odpočinek vám od únavy neuleví a taková únava může trvat ještě měsíce po ukončení léčby.
Obsah:
Jak rozpoznat únavu
Můžete si myslet, že jste prostě vyčerpaná, pokud ale vaše apatie a nezájem o okolí přetrvává několik týdnů, pravděpodobně vás zastihla únava. Mezi příznaky únavy a vysílení patří:
- nedostatek energie
- větší potřeba spánku
- nechuť nebo neschopnost vykonávat běžné aktivity
- zanedbávání svého vzhledu
- pocit únavy i po spánku
- problémy s přemýšlením nebo koncentrací
- problémy při vyjadřování se a hledání slov
Možné příčiny únavy při rakovině
Některé formy léčby rakoviny prsu mohou způsobovat únavu.
Chirurgický zákrok může narušit normální rytmus těla a častokrát může způsobit únavu, která přetrvává déle než byste čekala. Celková anestezie a nepohodlí po operaci, léky proti bolesti a omezená aktivita mohou za únavu.
Chemoterapie resp. léky užívané při chemoterapii snižují počet červených krvinek, buněk imunitního systému a krevních destiček (buňky na srážlivost krve), které jsou tvořeny kostní dření. Léky užívané při chemoterapii mohou také poškodit některé buňky, případně omezit jejich schopnost fungovat. Nízké počty krvinek také přispívá k únavě. Například, pokud máte málo červených krvinek (tedy buněk, které přenášejí kyslík z plic k buňkám), což je onemocnění známé jako anémie, budete mít pravděpodobně méně energie. Pokud máte málo buněk imunitního systému, bude vaše schopnost bojovat s infekcemi omezená. Infekce a teploty vedou k únavě. Chemoterapie může také způsobovat časný nástup menopauzy, která mění rovnováhu hormonů v těle a také může vést k únavě.
Radioterapie je často doprovázena únavou, která může přetrvávat několik týdnů nebo měsíců. Když podstupujete radioterapii, můžete být ještě oslabena z předchozí operace nebo chemoterapie. Denní požadavky na radioterapii se mění podle vašeho léčebného plánu. Obírají vás o energii a výsledkem může být únava. Radiační terapie oblasti, kde se nachází mnoho kostí, snižuje počet červených krvinek a imunitních buněk. Hlavně pokud dostáváte i chemoterapii. Nízké počty krvinek mohou také přispět k únavě.
Hormonální terapie zmírňuje účinek estrogenů v těle, jako byste vstupovali do menopauzy, což je také spojeno s pocitem únavy a slabosti. Mnohé ženy, které ještě nedosáhly menopauzu, zažívají během hormonální terapie vedlejší účinky podobné menopauze. Jde o návaly horka, které mohou narušovat spánek a vést k únavě.
Mnohé léky proti bolesti, jako je kodein a morfin, mohou také způsobovat únavu. Steroidy, které mohou být součástí léčebného plánu, mohou narušovat schopnost hlubokého spánku, který potřebujete k tomu, abyste se cítili dostatečně odpočinutá. Ačkoli tedy můžete spát 8 hodin, můžete se stále cítit unavená. Steroidy mohou mít za následek i přibírání na váze a ztrátu svalové hmoty a výsledkem je opět pocit únavy. Když přestanete tyto léky užívat, únava poleví.
Únava při rakovině může být zhoršená i případnými nežádoucími účinky léčby rakoviny prsu. Jde například o:
- dehydrataci
- infekce
- přibírání na váze
- anémii
- nevolnost
- návaly horka
- bolest
- problémy se spánkem (nespavost)
- sníženou fyzickou aktivitu
- psychický stres
Špatná výživa může také hrát roli při vyvolání únavy. Pokud jíte méně a nedostává se vám dostatek živin, které potřebujete, přichází únava.
Únava při rakovině a deprese
Deprese může být vedlejším účinkem rakoviny prsu a únava je často příznakem deprese. Někteří lidé jsou náchylní na depresi, což však může léčbu ještě zhoršit. Současně může vést k depresi i samotná únava. Nevědět, proč se cítíte týden co týden zcela vyprahle a vyčerpaně, může vyvolat depresi. (Pokud navíc netušíte, že tyto abnormální pocity jsou pro mnohé lidi podstupující léčbu rakoviny normální.)
Léčba rakoviny prsu může mít za následek to, že se budete cítit smutná, unavená nebo deprimovaná. Tyto pocity jsou komplexní stavy, které vyplývají a současně závisí na mnoha faktorech: diagnostikování a léčba rakoviny, stárnutí, hormonální změny, životní očekávání a genetické predispozice.
Pokud náhle vstupujete do menopauzy, navíc o 10 let dříve, než je přirozené, spolu s rychlým snižováním hormonálních hladin, můžete mít pocity podobné poporodní depresi.
Smutek je součástí vašich zkušeností s rakovinou prsu, něco, co potřebujete vyjádřit a překonat. Pokud sama sobě nedovolíte cítit se smutno a utrápeně, nevyřešené a nezpracované trápení vám bude bránit v tom, abyste se postupně mohli začít cítit lépe a lépe. Můžete mít návaly horka a potíže se spánkem. Můžete se cítit přetížena, dokonce vysílena. Všechny tyto faktory mohou vést k únavě a depresi.
Jak lze rozpoznat rozdíl mezi únavou, smutkem a klinickou depresí? Symptomy klinické deprese jsou následující:
- neschopnost řešit věci
- ohromující pocit bezmoci a beznaděje
- apatie a malátnost
- neschopnost soustředit se
- problémy s pamětí
- záchvaty paniky
- ztráta radosti z toho, co vás jindy těšilo a dělalo šťastnou
- nezájem o sex nebo jídlo
- problémy se spánkem
Pokud si myslíte, že jste v depresi, poraďte se s lékařem. Pokud nemá váš lékař zkušenosti s léčbou deprese, kontaktujte psychoterapeuta. Celkem můžete vytřídit, které z vašich pocitů lze přičíst depresi a které extrémní únavě. Díky terapii můžete pocítit podporu a mluvit o tom, co vás trápí.
Způsoby jak zvládat únavu
Pokud máte pocit, že jste extrémně unavená a vyčerpaná, obraťte se na lékaře a popište mu svůj stav. Popište ho co nejpřesněji, místo: "celou dobu jsem unavená," řekněte "unavím se, když vyjdu 5 schodů."
Jelikož je velmi mnoho příčin únavy, neexistuje na úlevu od únavy pouze jeden lék. Možnými alternativami je celková léčba únavy, relaxační techniky, cvičení proti únavě nebo konzumace potravin nápomocných při zvládání únavy.
Komplementární a celostní medicína proti únavě
Mezi takové techniky patří akupunktura, masáže, meditace, tai či nebo jóga.
Podle výzkumu a neoficiálních důkazů může změna životního stylu pomoci zmírnit únavu – patří sem cvičení, zmírnění stresu, zdravá vyvážená strava.
Cviky proti únavě
I při diagnostikované rakovině prsu je třeba pravidelně cvičit - přibližně 4 hodiny týdně. Pohyb přispívá ke zlepšení kvality života a fyzické zdatnosti. Začněte pomalu. Čtyři hodiny cvičení týdně může znít jako něco nemožné, pokud jste předtím nikdy necvičila nebo jste bolavá po operaci, příliš zaneprázdněná radioterapií nebo vyčerpaná z chemoterapie. Je těžké přinutit se k pohybu, když máte sotva energii, abyste vstali z postele nebo z křesla.
Začněte pomalu, možná 15 minut chůze denně, pak postupně zvyšujte množství času stráveného cvičením. Možná budete potřebovat měsíce, dokud se propracujete k 4 hodinám za týden. Ale to vůbec nevadí. I během léčby si dopřejte krátké, pomalé procházky nahoru dolů po ulici nebo kolem domu. Pak můžete přejít na mírné cvičení, například na jógu nebo tai či.
Důležité je, zůstat fyzicky aktivní. Krátké návalové činnosti z času na čas jsou dobré. Ještě lepší však je vytvořit si jedno delší cvičení, které vám zabere 15 minut až hodinu (pokud to svedete, tak i déle).
Pokud si nejste jistá, jak začít cvičit, můžete zkusit tělocvičnu nebo si najděte osobního trenéra. Trenéra však třeba seznámit s vaším zdravotním stavem. Někteří lidé cvičí raději sami, jiní vyhledávají společnost. Najděte si tu svou formu fyzické aktivity a začněte.
Zvládání únavy díky vhodnému stravování
Proti únavě lze bojovat dostatečným jedením a snahou dostat do těla všechny živiny, které potřebujete. Vytvořte si zdravý jídelníček, plný ovoce a zeleniny, i celých zrn. Ujistěte se, že jíte potraviny, které pokrývají vaše nové nutriční potřeby a které vám doporučil lékař.
Pokud bojujete s únavou, je důležité zajistit dostatečný příjem proteinů i celkových kalorií. Tato množství se liší od člověka k člověku. Spolu s výživovým poradcem a lékařem si můžete vytvořit jídelníček, které bude vhodný přesně pro vás.
Zde je několik hlavních zásad, kolik proteinů a kalorií potřebujete:
- Pokud i během léčby zůstává vaše hmotnost stabilní, potřebujete 30 kalorií na den na každý kilogram své hmotnosti. Pokud tedy vážíte 70 kg, potřebujete 2100 kalorií denně na to, abyste si svou hmotnost zachovaly.
- Pokud jste během léčby zhubli, přidejte do denní stravy dalších 500 kalorií. Pokud tedy vážíte 60 kg a během léčby jste zhubli, potřebujete 1800 plus 500 kalorií, což znamená 2300 kalorií denně.
- Proteiny pomáhají při hojení a obnově tkání. Během léčby snězte gram proteinů na každý kilogram váhy. Pokud tedy vážíte 70 kg, zkuste přijmout 70 g proteinů denně.
Také byste si měli zajistit dostatečný příjem vitaminů a minerálů. Je vhodnější získat tyto živiny z potravin, a nikoliv z výživových doplňků. Pokud ale nejíte dost kvůli vedlejším účinkům léčby, zeptejte se lékaře na možnost užívání multivitaminů.
Také se ujistěte, že pijete dostatečné množství tekutin, hlavně vodu. Pokud máte vedlejší účinky v podobě zvracení a průjmů, je třeba pít více tekutin než obvykle. Kromě vody jsou dobrou volbou i ovocné šťávy, mléko a vývar. Kofeinové nápoje (káva, čaj a sycené slazené nápoje) vás mohou ve skutečnosti dehydratovat, zvolte tedy raději něco jiného.
Jak jíst, pokud vás trápí únava při rakovině
- Vařte nárazově a ve velkém. Pokud máte energii na vaření, udělejte si velkou dávku něčeho výživného (zeleninové těstoviny, rýži s fazolemi, dušeného tuňáka) a zamražte si jídlo po jednotlivých porcích. Později, když budete příliš unavená na vaření, můžete si jen rychle ohřát nádobku s jednou porcí a najíst se. Pokud vám nabídnou přátelé nebo někdo z rodiny, že pro vás navaří, požádejte ho, ať postupuje stejně.
- Když se cítíte dobře, najezte se pořádně. Snažte se sníst co nejvíce, když máte nejvíce sil a největší apetit. Pokud zvyknete být ke konci dne unavená, jezte více na snídani a na oběd.
- Během dne snězte více výživných malých jídel. Dodáte tak tělu potřebné kalorie i proteiny. Sýrové karabáčky nebo sýrové nitě, rozinky, jogurt, baby karotky, nakrájená zelenina (abyste ji mohli jíst po troškách). Takto nemusíte mít na talíři nic velké.
- Zkuste komerční předpřipravený tekutý výživový doplněk nebo energetickou tyčinku. Je to vždy lepší než vynechat jídlo úplně. Každý malý kousek se počítá.
Léky proti únavě
Neexistuje zázračný lék, který by únavu vyléčil, jsou však medicínské možnosti, které mohou pomoci. Pokud jste již dosáhly své hranice a potřebujete pomoc, obraťte se na lékaře. Ten by vás měl vyslechnout a postavit se k léčbě únavy jako k součásti léčby rakoviny. Pomoci vám může několik léků, záleží od příčiny vaší únavy:
- Nízký počet imunitních buněk se postupně při přerušení nebo ukončení léčby zvyšuje, potřebný je také odpočinek a správná výživa. Speciální léky zvané růstové faktory dokáží stimulovat tvorbu nových buněk imunitního systému, aby se jejich zásoby dostali zpět do normálu.
- Infekce lze léčit vhodnými antibiotiky a speciálními tekutinami s obsahem minerálů, o které přicházíte kvůli nadměrnému pocení.
- Anémii z důvodu nedostatku železa lze léčit železem. Pokud je problémem nízký počet červených krvinek kvůli chemoterapii a chronickému onemocnění, může vám ho lékař předepsat. Krevní transfuze zvýší množství krve a dodají vám energii okamžitě.
- Nízký počet krevních destiček (sloužících na srážlivost krve) může být příčinou krvácení. Možná proto předepsat léky nebo v případě potřeby transfuzi krevních destiček.
- Nedostatečná činnost štítné žlázy se dá léčit substituční hormonální léčbou štítné žlázy.
- Deprese lze léčit pomocí terapie, antidepresiv nebo obou možností.
- V některých případech lze léčit únavu, které nelze pomoci jinými léky nebo změnou životního stylu, stimulačními léky. Prokonzultujte s lékařem všechny možnosti, abyste zvolili tu nejlepší léčbu přesně pro vaši situaci.
Další tipy na zvládání únavy při rakovině
- Zkuste si zdřímnout. Pozor však na dlouhé "šlofíka". Pak byste se mohli probudit uprostřed noci. Denní zdřímnutí by nemělo trvat déle než 30 minut, abyste neupadli do hlubokého spánku. Pokud se probudíte omámená, obvykle to znamená, že jste si přispali příliš dlouho. Pokud zjistíte, že si potřebujete zdřímnout každý den, stanovte si pravidelný čas, snažte se však neusnout po čtrnácté hodině.
- Dodržujte pravidelnou rutinu. Jděte do postele každý večer ve stejnou dobu. Nezůstávejte v posteli, pokud jste se již probudili. Zajistěte si dostatečné množství spánku a dbejte i na to, abyste každou noc spali stejně dlouho.
- Pište si deník, kde si budete zaznamenávat, jak se každý den cítíte. Zapisujte si každý den informace o své únavě, abyste věděli identifikovat, kdy je to nejhorší a kdy lepší.
- Aktivity si plánujte na dobu, kdy máte nejvíce energie. Naplánujte si i období odpočinku na čas, kdy pociťujete nejméně energie. Dbejte na to, abyste aktivitu vyvážili odpočinkem, pokud to je nutné.
- Zorganizujte si každý den. Zjistěte si, co a kdy musíte udělat. Pokud si vytvoříte správný rytmus, dokážete si ušetřit energii.
- Požádejte o pomoc. Akceptujte nabídky na pomoc od rodiny a přátel. Pokud se vám nikdo nenabídl a všichni působí příliš zaměstnaně, požádejte přesně o to, co potřebujete. I když je takové žádání o pomoc pro vás jednou z nejtěžších věcí. Nechte si pomoci s drobnostmi - vynést smetí, vyprat prádlo, zaplatit účty. Sepište si seznam věcí, který je třeba udělat. Pokud se vás lidé pak zeptají, jak mohou pomoci, můžete jim seznam dát.
- Zapojte se do podpůrné skupiny. Pokud se o své pocity podělíte s druhými, dokážete snadněji překonat svou únavu a získáte více rad a nápadů, jak se se svou nemocí vyrovnat.
- Pište si seznam a dělejte si poznámky, abyste si zapamatovali důležité věci, pokud je vaše paměť a koncentrace ovlivněna únavou. Dopřejte si i více času na činnosti, které vyžadují koncentraci.
- Buďte k sobě milá. Pokud jste unavená, netrapte se výčitkami, že nemůžete dělat to, co byste "měli" dělat. Takové sebeobviňování vás pouze obírá o naléhavě potřebnou energii a může vést k depresím. Dělejte sama pro sebe hezké věci a dopřejte si čas na odpočinek a zotavení. Tak dlouho, jak to bude nutné.