Riziko rakoviny prsu - prostředí
Poslední úprava 18.02.2022Věci, kterým jsme v našem životě vystaveni, věci z okolního prostředí, mohou ovlivnit riziko vzniku rakoviny prsu.
Obsah:
Faktory, které mohou zvýšit riziko rozvinutí rakoviny prsu
Ionizující záření
Přestože vystavování se vysokým hladinám ionizujícího záření zvyšuje riziko mnoha rakovin, rizika spojovány s mamografií a jiným rentgenovým zářením jsou velmi malé. Ionizujícímu záření můžeme být vystaveni prostřednictvím:
- přírodních zdrojů včetně země, potravin a kosmických paprsků (které přicházejí z dalekého vesmíru a nacházejí se v zemské atmosféře),
- výbuchu atomové bomby nebo radiační havárie,
- lékařského rentgenu (včetně mamografie) a radioterapie.
Lékařský rentgen (včetně mamografu)
Množství radiace, která vás zasáhne během mamografického vyšetření nebo jiného rentgenového vyšetření, je velmi nízké. Například vystavení záření při běžném nemocničním rentgenu je podobné záření, kterému jste vystaven přirozeně v běžném životě v průběhu jen několika málo dnů.
Zdravotní rizika spojována s touto malou expozicí ionizujícímu záření jsou velmi malé a jejich přínosy je výrazně převyšují, pokud jsou rentgeny používány správně.
Existuje několik vědeckých důkazů, které potvrzují předpoklad, že by následující faktory mohly mít vliv na riziko rozvinutí rakoviny prsu
Stále je však zapotřebí další výzkum na to, aby se dalo s jistotou říci, jestli s onemocněním skutečně souvisí nebo ne.
Práce na směny (práce v noci)
Ženy, které dělají pravidelně na směny, hlavně ženy, které pracují na noční směny, mohou mít mírně zvýšené riziko rozvinutí rakoviny prsu oproti ženám, které na směny nedělají. Je však zapotřebí další výzkum k tomu, aby si byli odborníci jisti, že práce na směny ovlivňuje riziko rakoviny prsu, jak se to děje, i zda je možné podniknout kroky, kterými by se u žen pracujících na noční směny zmírnilo riziko vzniku rakoviny.
Práce na směny se myslí práce v noci a jiná pracovní doba včetně dlouhých směn (například 12 hodinové), časné nebo pozdní směny, případně pracování déle než obvyklý počet dní před tím, než má žena volno. Existuje více důkazů o možném souvisu mezi prací v noci a rakovinou prsu než u jiných modelů práce na směny.
Odborníci věří, že práce na směny může zvýšit riziko rakoviny prsu, protože jsou ženy v noci vystavovány světlu, nejsou si ale jistý, proč přesně to tak je. Některé studie provedené v laboratorních podmínkách ukázaly, že nedostatek tmy může snížit tvorbu hormonu zvaného melatonin, který by jinak mohl hrát roli při potlačování růstu rakovinných buněk. Dosud však nebylo potvrzeno, že snížené hladiny melatoninu u žen pracujících na směny souvisí s rizikem rakoviny prsu.
Jiná teorie je taková, že ženy pracující na směny, mají nižší hladinu vitaminu D a že právě toto ovlivňuje riziko rakoviny prsu, výsledky výzkumů však nejsou konzistentní.
Práce na směny také může vést k nezdravým návykům, které by mohly nezávisle zvýšit riziko vzniku rakoviny. Například nadváha a žádná fyzická aktivita. Kvůli tomu se vliv práce na směny na riziko vzniku rakoviny těžko odděluje od jiných faktorů životního stylu.
Stres
Dosud není známo, jestli stres zvyšuje riziko rakoviny prsu.
Možná souvislost mezi stresem a rakovinou se někdy zmiňuje v novinách nebo televizním zpravodajství. Několik studií zkoumalo přímý a nepřímý vztah mezi stresem a rakovinou prsu, prozatím však existující důkazy nejsou vůbec přesvědčivé.
Stres je velmi subjektivní stav, takže ho těžko změřit. To, jak jeden člověk vyhodnotí své hladiny stresu se může velmi lišit od hodnocení jiného člověka. Stres také může vést k nezdravým návykům, které mohou nezávisle zvýšit riziko rakoviny, například žádná aktivita, přibývání na váze a pití alkoholu. Právě proto se velmi obtížně zjišťuje účinek stresu na riziko vzniku rakoviny prsu.
Faktory, u kterých je nepravděpodobné, že by měly vliv na riziko rakoviny prsu
Při následujících faktorech je nepravděpodobné, že mají vliv na rozvinutí rakoviny prsu. Vědecké důkazy při těchto faktorech říkají, že s onemocněním nesouvisejí. V některých případech o souvislosti není žádný důkaz, v jiných výzkum ukázal, že souvislost neexistuje.
Chemické látky z prostředí
Celkově lze říci, že neexistuje jasný důkaz, že vystavování se chemickým látkám z prostředí zvyšuje riziko rakoviny prsu. Obecně, hladiny chemických škodlivin v životním prostředí klesají v důsledku přísnějších předpisů o jejich používání.
Převládaly určité obavy, že chemické látky ze životního prostředí mohou hrát roli při zvyšování rizika vzniku rakoviny prsu, zejména pokud jde o endokrinní disruptory (chemické látky, které mohou narušovat endokrinní systém lidského těla a vyvolat nepříznivé účinky). Endokrinní disruptory mají podobnou strukturu jako ženský hormon estrogen. To znamená, že mohou působit jako estrogen, případně ovlivňovat to, jak se estrogen chová. Hormonům podobné účinky těchto chemických látek jsou však údajně mnohem menší než účinek skutečného estrogenu.
Ženy, které vykonávají určité zaměstnání, například ve výrobním průmyslu, mohou být vystaveny vyšším hladinám chemických znečišťujících látek, proto u nich může být riziko rakoviny prsu vyšší. Zaměstnanci se však chemickým látkám, které mohou způsobit rakovinu, smějí vystavovat pouze po omezenou dobu.
Mnoho výzkumů se zaměřilo na souvislost mezi chemickými látkami v životním prostředí a rakovinou prsu. Většina druhů rakoviny prsu se vyvíjí mnoho let a je velmi složité zjistit, kterým chemikáliím byly ženy s rakovinou prsu vystaveny 10, 20 či dokonce 30 let předtím, než byla u nich odhalena rakovina prsu (viz také příznaky rakoviny prsu). Je také těžké izolovat vliv jednotlivých chemických látek na riziko rakoviny prsu, pokud jsme během života vystavování nízkým hladinám tisíců chemických látek.
Rakovinu prsu může způsobit mnoho faktorů a my stále nevíme, jak komplexní interakce mezi geny člověka, životním stylem a okolním prostředím přispívají k rozvoji rakoviny prsu.
Neionizující záření
Neexistují žádné dobré důkazy o tom, že vystavení se neionizujícímu zářením - například záření generovanému stožáry pro mobilní telefony, televizory, mikrovlnnými troubami a počítači - má nějaký vliv na riziko vzniku rakoviny prsu. Vystavování se jinému druhu záření (zvanému "ionizující záření"), zvyšuje riziko mnoha typů rakovin, včetně rakoviny prsu.