Rakovina prsu - symptomy při léčbě a tipy na úlevu od symptomů
Poslední úprava 17.02.2022Pokud vám byla diagnostikována rakovina, symptomy, které pociťujete, obvyklé závisí na tom, kde v těle se rakovina nachází, jaká je velká a které orgány ovlivňuje. Léčba, kterou podstupujete, může také pozměnit vaše vnímání, ať už únavy, bolesti nebo celkové pohody. A přestože každý toto onemocnění vnímá jinak, jsou symptomy, které jsou běžné u každého. Jde o únavu, bolest a nevolnost.
Nezáleží na tom, které nežádoucí účinky pociťujete, nemusíte je tiše trpět. Obraťte se na lékaře a poptejte se na léky či jiné možnosti, jak můžete při diagnóze rakovina prsu symptomy zmírnit a cítit se lépe.
Únava při rakovině
Každý je z času na čas unavený, ale únava při rakovině je natolik vyčerpávající, že už nemůžete udělat vůbec nic. Dokonce se ani zvednout z gauče. Únava při rakovině přetrváva déle než normální únava, a ani po odpočinku se nezlepšuje.
Jak se cítit bdělejší a mít více energie:
- Do ničeho se nenuťte. Dělejte jen tolik, kolik zvládnete. Požádejte přátele a rodinu, aby vám pomohli z běžnými záležitostmi jako je nakupování, vaření, úklid, abyste si ušetřili energii na skutečně důležité věci.
- Odpočívejte. Dopřejte si 20 minutové zdřímnutí či přestávky během dne, abyste nabrali sílu.
- Cvičte. Pohyb vám ve skutečnosti dodá více energie, než zůstat sedět na gauči. Vytvořte si návyk, denně se projít nebo jezdit na kole, i kdyby to bylo pouze 15 minut. Budete silnější a budete se cítit svěžejší. Fyzická aktivita je to, co pomáhá při rakovině.
- Pořádně jezte. Zaměřte se na vyrovnanou stravu se spoustou čerstvé zeleniny a ovoce. Přidejte do stravy více proteinů z vajíček, ryb, luštěnin a masa. Pokud nepociťujete hlad nebo máte s jedením problémy, obraťte se na dietetika, aby vám poradil jak získat živiny, které potřebujete.
- Zkontrolujte si léky. Některé léky, které užíváte při léčbě rakoviny, mohou způsobovat ospalost. Zeptejte se lékaře, jestli vám může změnit léčbu nebo dávkování léků.
- Zkuste jógu a akupunkturu. Studie ukazují, že i tyto metody jsou to, co pomáhá při rakovině, protože dokáží zmírnit únavu při rakovině.
Bolest
Když se rakovina šíří, může bolestivě tlačit na nervy, klouby, kosti a orgány. I léčba jako chemoterapie, radioterapie a chirurgické zákroky mohou způsobovat bolest.
Bolest při rakovině může být od mírné až po závažnou. Může přetrvávat chvíli nebo vás potrápit nějaký čas. Pokud máte bolesti, požádejte lékaře o ulevení od bolesti hned, dokud se ještě více nezhorší.
Co pomáhá při rakovině na úlevu od mírné bolesti:
- vyhřívané podušky nebo ledové zábaly na pomoc od tupé bolesti
- masáž nebo akupunktura
- hluboké dýchání, meditace a jiné relaxační techniky
- biofeedback, činnost, která vám může pomoci převzít kontrolu nad vaším dýcháním, srdeční frekvencí a jinými procesy v těle. Může to změnit způsob, jakým vnímáte úroveň bolesti.
- volně prodejná analgetika jako je paracetamol nebo nesteroidní antirevmatika (acylpyrin, ibuprofen)
Na zvládnutí trvalejší nebo mnohem závažnější bolesti vám může lékař doporučit některé z léků na předpis:
- antidepresiva
- léky proti záchvatům
- opioidní analgetika
- steroidy
Nevolnost a zvracení
8 z 10 lidí, kteří podstupují léčbu rakoviny, trpí nevolností a zvracením. Tyto symptomy často způsobuje chemoterapie a radioterapie. Jsou nepříjemné a kvůli zvracení můžete zůstat dehydrovaná.
Léky nazývané antiemetika dokáží kontrolovat nevolnost. Můžete je užívat pravidelně během dne nebo tehdy, když se necítíte dobře. Když máte podrážděný žaludek, jezte nevýrazné jídla jako sušenky, toasty nebo rýži. Vařte si menší, lehká jídla a vyvarujte se jídlům, po kterých se můžete cítit špatně. Pokud máte problémy s udržením potravy v žaludku, obraťte se na lékaře.
Anémie
Rakovina a léčba jako chemoterapie může snížit množství zdravých červených krvinek v těle a vést k anémii. To znamená, že krev nemůže přenášet dostatek kyslíku do všech tkání v těle. Anémie způsobuje symptomy jako je únava, dušnost, rychlý srdeční tep, závratě a bledá pokožka.
Jednou z možností jak bojovat proti anémii je konzumace většího množství potravin bohatých na železo, jako je tmavá listová zelenina, luštěniny, sladké brambory a maso. Nebo můžete užívat železo jako doplněk stravy. Dalšími možnostmi jsou krevní transfuze nebo užívání léků, které pomáhají tělu při tvorbě červených krvinek.
Paliativní péče
Paliativní péče neléčí samotnou rakovinu, zaměřuje se však na zmírnění symptomů. Pomáhá vám cítit se lépe a dokázat dělat věci, které udělat musíte a chcete. Paliativní péči můžete dostávat spolu s léčbou rakoviny, případně samostatně po ukončení léčby. Pokud vám lékař doporučí paliativní péči, neznamená to, že vaši léčbu vzdal. Znamená to tolik, že vám chce dopad léčby zmírnit.