Strava při rakovině prsu - zdravé stravování během léčby rakoviny prsu
Poslední úprava 18.02.2022Pokud se zotavujete po operaci, chemoterapii nebo radioterapii (ozařování), nebo podstupujete jinou léčbu rakoviny prsu, snažíte se hlavně zbavit rakoviny. Správná strava vám může pomoci zůstat silná, protože dodává tělu živiny, které potřebuje.
Vy ani váš lékař nedokážete předem předpovědět, jak přesně budete léčbu snášet a jak vás bude ovlivňovat. Roli hraje váš celkový zdravotní stav a hmotnost před stanovením diagnózy. Stejně záleží na typu, množství a délce léčby, kterou podstupujete. Tak jako postupujete léčbou, naslouchejte svému tělu a reagujte na jeho potřeby. Je možné, že vás neustále bude bavit vaření a budete mít normální chuť k jídlu. Mohou ale přijít dny, kdy nebudete chtít sníst vůbec nic, naopak dny, kdy budete jíst všechno případně vám budou chutnat jen nějaké věci. Je proto nejlepší mít flexibilní, zdravý plán stravování, který vám pomůže vypořádat se se svým tělem a jeho měnícími se potřebami a přáními.
Zdravá strava - tedy různá jídla zahrnující množství ovoce, zeleniny a také proteinů - vám dodá zásoby živin, které potřebujete k udržení síly během léčby rakoviny prsu. Tyto rezervy také pomáhají nově vybudovat tělesné tkáně a zachovat váš imunitní systém silný, aby dokázal bojovat proti infekci. Navíc, zdravá strava při rakovině prsu vám může pomoci zvládnout vedlejší účinky léčby. Existují důkazy, že některé léčby rakoviny skutečně fungují lépe u lidí, kteří jedí dostatek kalorií a bílkovin. Během léčby rakoviny prsu je důležitější než kdykoli předtím, abyste jedli zdravou stravu.
Obsah:
- Plánování jídelníčku během léčby rakoviny prsu
- Rady od žen, které absolvovaly léčbu rakoviny prsu
- Tipy jak usnadnit ostatním lidem, pokud vám chtějí pomoci
- Jak a co jíst, pokud trpíte na nežádoucí účinky související s léčbou rakoviny
- Strava při rakovině - co jíst, pokud trpíte nevolností a zvracením
- Strava při rakovině - co jíst, pokud trpíte na zácpu
- Strava při rakovině - co jíst při průjmu
- Strava při rakovině - co jíst, pokud máte intoleranci laktózy
- Strava při rakovině - co jíst, pokud máte bolestivé ústa nebo hrdlo
- Strava při rakovině - co jíst při změnách chutě či vůně
- Strava při rakovině - co jíst, pokud jste vysílená
- Strava při rakovině - co jíst, pokud máte oslabenou imunitu
- Strava při rakovině - co jíst, pokud jste dehydratovaná
- Co je třeba vědět o dietách, které tvrdí, že dokáží vyléčit rakovinu
Plánování jídelníčku během léčby rakoviny prsu
Pokud si plánujete jídelníček před léčbou, můžete ušetřit čas a síly využíváním donáškových služeb hotových menu a také díky pomoci přátel, kteří vám pomohou s vařením a nakupováním. Ve dnech, kdy se cítíte dobře, byste měli vařit velké porce, které můžete rozdělit a zmrazit. Pak v těch dnech, kdy se nebudete cítit moc dobře, můžete jednoduše něco rozmrazit. Největší jídlo s největším množstvím živin snězte kdykoliv, kdy se budete cítit nejlépe. Budete mít pak více energie v průběhu dne. Možná budete jíst polévky či maso se zeleninou na snídani, ale to je naprosto v pořádku, protože je to nejlepší pro vaše tělo.
Rady od žen, které absolvovaly léčbu rakoviny prsu
- Každé sousto se počítá - zvolte nutričně husté jídla a nápoje. Nejezte žádné prázdné kalorie. Zeleninové lasagne nebo salát je mnohem lepší volbou než balíček chipsů či láhev slazeného nápoje.
- Sedněte si na židli i při vaření, pokud jste unavená.
- Mějte po ruce jídla, které si můžete rychle a jednoduše připravit. Například očištěné baby karotky, jednotlivě balené plátky sýru, oříšky či rozinky. Drobné občerstvení mezi jídly vám pomůže dostat do těla dostatek proteinů a kalorií.
- Užívejte multivitaminy, pokud nedokážete dostatečně jíst. Obraťte se na lékaře, aby vám doporučil multivitaminy nejvhodnější pro vás.
- Zvažte užívání tekutých proteinových doplňků, pokud máte problémy s jejich dostatečným příjmem.
- Obraťte se na dietologa. Pomůže vám zhodnotit, jestli je vaše strava při rakovině vyvážená.
- Vyzkoušejte dodávky potravin. Pokud vám nemá kdo nakoupit, můžete si nákup objednat online.
- Zkuste nakupovat na tržnici či na stáncích. Možná se tak lépe vyrovnáte s vůněmi potravin, pokud budete venku a ne v obchodě, kde jsou vůně uzavřeny.
- Nakupujte ve velkém. Když se cítíte dobře, jděte na nákupy a nakupujte několik balení potravin s delší dobou trvanlivosti. Nebudete muset chodit do obchodů tak často.
- Požádejte o pomoc - ať už v obchodě s naložením nákupu do auta, případně přítele, aby šel s vámi nakupovat či nakoupil za vás.
Tipy jak usnadnit ostatním lidem, pokud vám chtějí pomoci
Nebuďte rozpačitá při přijetí nabídky na pomoc od přátel a rodiny. A nebojte se o pomoc požádat, pokud ji budete potřebovat. Vaše rodina a přátelé nemusí vědět, co přesně by měli udělat, tak jim to řekněte. Mají vás rádi a pokud vám mohou pomoci, budou se cítit lépe i oni. Zde je několik tipů, jak usnadnit pomoc vám, vaší rodině i vašim přátelům.
- Mějte po ruce seznam na nákup, aby mohl jít za vás nakoupit někdo jiný.
- Sepište si několik jídel, které máte rádi, a to včetně receptů. Pokud vám budou chtít přátelé pomoci s vařením, budou mít návod.
- Udělejte si seznam jídel, které dokážete sníst i během svých horších dní. Přátelé a rodina budou vědět, co dokážete nejlépe tolerovat.
Jak a co jíst, pokud trpíte na nežádoucí účinky související s léčbou rakoviny
Mnozí lidé, kteří podstupují léčbu rakoviny prsu, zažívají některé z vedlejších účinků, které jim brání ve správném stravování. Vedlejší účinky při léčbě rakoviny mohou být mírné, lze je také zmírnit léky nebo doplňkovou léčbou rakoviny. Pokud máte nežádoucí účinky, obraťte se se svými symptomy na lékaře, aby vám mohl pomoci. Pokud vaše problémy s jedením přetrvávají, dejte o tom vědět lékaři. Nevhodná a nedostačující strava při rakovině, tedy nedostatečný příjem tekutin, proteinů a kalorií, může přispět k pocitu únavy při rakovině, což je jeden z nejčastějších nežádoucích účinků léčby rakoviny prsu.
Strava při rakovině - co jíst, pokud trpíte nevolností a zvracením
Téměř každá léčba rakoviny prsu s sebou nese riziko nevolnosti a zvracení. Někteří lidé nepociťují žádnou nevolnost ani nezvrací, jiní to zažívají často. Mnozí pacienti popisují pocit tíhy na žaludku, kdy člověk nemá chuť na jídlo, není mu ale přímo na zvracení. U někoho přetrvává pocit na zvracení déle než týden po ukončení chemoterapie. Naštěstí lze tyto nežádoucí účinky téměř vždy držet pod kontrolou, nebo alespoň podstatně snížit. A to pomocí různých léků a změny životního stylu.
Nenuťte se do pití ani jídla, pokud je vám těžko nebo zvracíte. Je vhodné vyhýbat se jídlu přibližně 4 až 8 h, pokud zvracíte často. Mezitím zkuste pít po troškách vodu nebo zázvorové pivo. Když se vám trochu uklidní žaludek, začněte doplňovat minerály a tekutiny, které jste kvůli zvracení ztratili. Zkuste po troškách pít kuřecí nebo zeleninový vývar, nápoje pro sportovce, či malé kousky želatiny. Takto zůstanete hydratovaná. Nespoléhejte se však na čiré tekutiny dva po sobě následující dny, nedodají vám dostatek živin.
Pokud je vám nevolno kvůli léčbě, možná vám bude vaše příznaky spouštět už samotná vůně jídla. Můžete požádat přátele či rodinu, aby vám navařili, dokud budete mimo domu, abyste nemuseli dýchat vůně z vaření. A protože se kuchyň spojuje s jídlem a vůněmi, může být vhodné vyhýbat se jí. Pokud je to nutné, objednejte si jídlo domů. Možná si také všimnete, že se vaše chutě ze dne na den mění. Zkoušejte nové věci, dokud nenajdete jídlo, které dokážete tolerovat. Je také dobré zkusit vypít 8 nebo více šálků tekutin denně. Zkuste také vypít za každé zvracení půl šálku tekutin.
Kdy a jak jíst, pokud je vám nevolno:
- Jezte častěji malé jídla. Pokud vám je během dne mezi jídly špatně, zkuste jíst 6 až 8 malých jídel přes den a před spaním už jen malou drobnost.
- Jídla jezte za studena nebo při pokojové teplotě. Ne však horké, takto zmírníte jejich vůni i chuť.
- Nejezte v teplé nevyvětrané místnosti. Může tam být dusno a vydýchaný vzduch, takže vám bude těžko na žaludek.
- Vypláchněte si ústa před jídlem i po jídle. Takto se dokážete zbavit špatné chuti v ústech.
- Pokud po jídle potřebujete odpočinek, seďte nebo ležte s vyvýšenou hlavou minimálně hodinu. Pokud budete mít hlavu nahoře, zmírníte pocit nevolnosti.
Co jíst, pokud je vám nevolno:
- Jezte drůbež nebo sóju. Zkuste krůtí, kuřecí maso nebo sóju, pokud zjistíte, že vám nechutná červené maso, což může být běžná reakce.
- Jezte suché potraviny, například krekry, toast, suché cereálie a to po probuzení i po několika hodinách během dne. Dodají vám živiny a zklidní žaludek.
- Jezte studená jídla místo horkých, pikantních jídel. Zkuste netučný jogurt, ovocný džus, nápoje pro sportovce. Pálivá jídla vám může žaludek ještě více rozdráždit.
- Nejezte jídla, které jsou příliš sladké, mastné nebo smažené. Může vám ještě více rozdráždit žaludek. Zkuste pečené nebo vařené brambory, rýži, krémové polévky z nízkotučného mléka, želatinu s ovocnou příchutí, slané preclíky či pudink s nízkým obsahem tuku.
- Zkuste nevýrazné, měkké, lehce stravitelné potraviny ve dnech, kdy máte naplánovanou léčbu. Volské oko a chléb či dušené kuřecí prsa s těstovinami jsou dobrou volbou.
- Jezte potraviny, které nemají výraznou vůni. Vůně mohou spustit nevolnost.
Strava při rakovině - co jíst, pokud trpíte na zácpu
Během léčby rakoviny prsu se mohou vaše návyky změnit a můžete být méně fyzicky aktivní. Můžete se cítit slabá, rozbolavělá a nanejvýš nepohodlně. Všechny tyto faktory mohou způsobit zácpu, tedy zpomalené pohyby střev, při kterých se hůře posouvá i stolice. Pití nedostatečného množství tekutin a málo stravy může být také částečnou příčinou zácpy. Navíc, zácpa může být vedlejším účinkem některých druhů chemoterapie.
Pokud máte problémy se stolicí, pociťujete křeče, bolesti žaludku, plynatost déle než tři dny, obraťte se na lékaře.
Co jíst, pokud máte zácpu:
- Vyhýbejte se jídlům, které způsobují zácpu. Patří sem banány, sýr a vejce. Různé jídla mají na lidi různý účinek.
- Pijte více tekutin, abyste se vyhnuli dehydrataci. Přibližně 8 až 12 sklenic denně (pokud vám lékař nedoporučí jinak). Popřemýšlejte nad vodou, švestkovým džusem a teplými nápoji hned ráno. Vhodné jsou například bylinkové čaje.
- Jezte více potravin s vysokým obsahem vlákniny. Například celozrnný chléb a pečivo, semena, čerstvou syrovou zeleninu, zavařené ovoce se slupkou, sušené ovoce, datle, meruňky, švestky, semena a ořechy. Vlákninu tělo nestráví, proto se pohybuje střevy a vyloučí se. Cestou absorbuje množství vody ze střev, tím se stane stolice měkčí a snadněji průchozí. Zajistěte si zvýšený příjem tekutin, pokud budete jíst více vlákniny. Případně, pokud se vaše zácpa zhorší.
- Dbejte na to, aby vaše snídaně obsahovala dostatečné množství vlákniny a teplý nápoj. Teplé nápoje zklidňují a mohou pomoci stimulovat pohyb střev.
- Kofein pijte s mírou. Pomáhá to při zácpě. Ujistěte se, že vypijete dostatek bezkofeinových nápojů, abyste nezůstali dehydratovaná.
Strava při rakovině - co jíst při průjmu
Průjem může být vedlejším účinkem chemoterapie. Pokud máte průjem, který přetrvává déle než 24 hodin, pokud máte bolesti nebo křeče, zavolejte lékaři. Pomoci mohou změny ve stravování. Pijte množství tekutiny, které obsahují základní prvky a minerály, abyste nezůstali dehydratovaná. Nápoje s obsahem draslíku, jako ovocné šťávy a nápoje pro sportovce, jsou obzvlášť dobré. Lékař vám na průjem může předepsat léky, pokud je průjem příliš špatný.
Kdy a jak jíst, pokud máte průjem:
- Zkuste čirou tekutou stravu. Voda, slabý čaj, jablečný džus, čirý vývar, mražené nealko, čistá želatina. Dejte si ji hned jako u vás začne zvracení nebo pocítíte, že brzy budete zvracet. Čiré tekutiny brání střevům před přílišnou činností a pomáhají v prevenci podráždění.
- Jezte častěji malé porce. Vaše tělo dokáže malá množství strávit mnohem snadněji.
- Po dvou dnech průjmu začněte s tekutou dietou a přidejte jídlo s malým množstvím vlákniny. Takto ho jednodušeji dokážete tolerovat. Zmírníte si podráždění střev a dodáte si nějaké živiny.
- Po každém záchvatu průjmu vypijte alespoň jeden šálek tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci.
Co jíst, pokud máte průjem:
- Jezte jídla s vysokým obsahem pektinů. Například jablečné pyré, banány a jogurty. Pektin, což je ve vodě rozpustná vláknina, pomáhá zmírňovat průjem.
- Jezte jídla, které obsahují hodně draslíku. Například ovocné džusy, nápoje pro sportovce, brambory bez slupky a banány. Tělo o draslík při průjmu často přichází.
- Jezte jídla, které obsahují hodně sodíku. Například polévky, vývary, nápoje pro sportovce, sušenky, krekry a slané preclíky. Sůl pomáhá zadržovat vodu, abyste nezůstali dehydratovaná.
- Dopřejte si dostatek proteinů. Zkuste pečené hovězí, vepřové, krůtí nebo kuřecí maso, případně dobře převařené vejce nebo tofu. Pomůže vám to vyhnout se únavě.
- Pokud máte rádi určité ovoce nebo zeleninu, jezte jejich vařené, ne syrové. Některé ovoce a zelenina mohou za syrova průjem zhoršit. Zkuste polévky s vařeným chřestem, řepou, mrkví, cuketou, houbami nebo celerem. Také rajský protlak či pečené brambory bez slupky.
- Vyhýbejte se kofeinovým, alkoholickým nebo syceným nápojům a velmi teplým nebo studeným jídlům. Mohou dráždit váš trávicí trakt.
- Vyhýbejte se tabákovým výrobkům. Mohou dráždit váš trávicí trakt.
- Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem tuku, smaženým i mastným. Mohou podporovat průjem.
- Vyhýbejte se potravinám, které způsobují nadýmání, jako jsou žvýkačky a sycené nápoje. Mohou dráždit trávicí trakt.
- Omezte mléko a mléčné produkty. Mohou být těžko stravitelné a podporovat průjem.
- Vyhýbejte se ořechům, syrovému ovoci a zelenině, celozrnnému pečivu a produktům z otrub. Mohou dráždit trávící trakt.
Strava při rakovině - co jíst, pokud máte intoleranci laktózy
Chemoterapeutika mohou způsobit to, že budete dočasně trpět na intoleranci laktózy. To znamená, že vaše tělo nedokáže strávit mléčný cukr nazývaný laktóza. Pokud máte intoleranci laktózy a pijete mléko nebo jíte jídla s obsahem mléka, můžete dostat průjem, plynatost a křeče. Některé mléčné potraviny jako pudink, tvaroh, či jogurt obsahují méně laktózy než mléko. Můžete být schopna sníst je, ačkoli mléko nedělá žaludku dobře.
Pokud nedokážete jíst mléčné produkty, aniž byste měla problémy, bude možná nutné přejít na stravu s nízkým obsahem laktózy nebo úplně bez laktózy. Pokud tak učiníte, nezapomínejte, že laktóza se jako cukr používá k přislazování potravin. Proto ji lze nalézt ve výrobcích, které nejsou mléčné. Budete muset číst štítky, abyste zjistili, jestli obsahují laktózu.
Co jíst, když trpíte na intoleranci laktózy:
- Jezte jiné potraviny, které obsahují vysoké množství vápníku. Pokud máte obavy o dostatečný příjem vápníku, jezte více listové zeleniny, ořechů, semen, luštěnin, též sušené fíky, ústřice a džusy či cereálie s přidáním vápníku.
- Zvažte sójové a rýžové mléko jako alternativu ke kravskému mléku. Neposkytují stejné živiny, ale může jít o dobrou náhradu, pokud jsou obohaceny o vápník a vitamin D a pokud získáváte dostatek bílkovin z jiných potravin ve vaší stravě.
- Zkuste náhrady mléčných výrobků. Vyzkoušejte sójové sýry a bezmléčnou smetanu či šlehačku, případně sušené mléko do kávy.
- Místo zmrzliny jezte mražené výrobky z rýže nebo sójového mléka.
- Kupujte mléčné výrobky s živými kulturami. Tedy jogurty, podmáslí a sýry. Obsahují méně laktózy a živá kultura pomáhá tělu strávit tu trochu, kterou obsahují.
Strava při rakovině - co jíst, pokud máte bolestivé ústa nebo hrdlo
Chemoterapie může způsobit v ústech a v hrdle ranky a vředy. Tyto vředy se mohou zapálit, může jít o kvasinky, bakterie nebo viry v ústech. Chemoterapeutická léčiva mohou také vysušit či rozdráždit tkáň v ústech a způsobit krvácení. Kvůli vřídkům a suchu v ústech může být jedení bolestivé. Dokonce i vaše oblíbené jídla vám mohou ústa dráždit.
Pokud máte v ústech ranky, vyžádejte si od lékaře recept na lék. Pokud máte vysušené rty, používejte balzám na rty. Pokud máte příliš vysušené ústa, požádejte lékaře o lék na tvorbu umělých slin.
Co dělat, pokud máte v ústech nebo hrdle ranky či vřídky:
- Jezte měkké, nevýrazné, krémové potraviny s vysokým obsahem kalorií a proteinů, například krémové polévky, sýry, jogurty, mléčné koktejly, pudink, zmrzlinu či tekuté proteinové doplňky. Pokud jste schopni bez bolestí sníst pouze trochu, pomůže vám konzumace vysokokalorických jídel získat dostatek energie. Lžička studené zakysané smetany (můžete ji přisladit vanilkovým extraktem nebo trochou cukru) vám ústa a hrdlo dokáže uklidnit. Snadněji se vám pak podaří sníst jiná jídla.
- Jídlo si namáčejte. Namočte si cereálie do mléka, aby byly řádně nasáklé. Rýži a těstoviny si zalijte omáčkou, aby změkly. Chléb si namočte do žloutku. Takto si rány v ústech méně rozdráždíte.
- Jídlo si rozkrájejte. Rozkrájejte si maso, drůbež či ryby na malé kousky, případně si ho rozemelte v mixéru. Můžete ho smíchat také s omáčkou.
- Jezte vařenou zeleninu či kompotované ovoce. Za syrova by vám mohli poranit ústa. Druhou možností je ovoce a zeleninu rozmixovat.
- Jezte chlazené potraviny. Například nanuky, jablečnou dřeň či jablečný džus, ochucenou želatinu a zmrzlinu. Chlad má uklidňující účinky na bolest v ústech.
- Vyhýbejte se dortům, kyselým nebo slaným potravinám. Vyhýbejte se citrusům a rajčatům, i výrobkům s obsahem rajčat. Mohou v otevřených ranách bolet a štípat.
- Vyhýbejte se drsným potravinám, například suchým toastům, preclíkům nebo müsli. Mohou dráždit bolavé ústa.
- Vyhýbejte se koření, které by mohly ranky a afty v ústech dráždit. Například chilli, kari a jiná pálivá koření.
Strava při rakovině - co jíst při změnách chutě či vůně
Chemoterapie může způsobit změny vašeho vnímání chuti a vůní. Jídla mohou chutnat hořce nebo zatuchle. Můžete si vypěstovat nechuť vůči určitým jídlům či potravinám. Mnoho lidí hlásí, že jejich jídlo chutná po kovu. Děje se tak proto, že chemoterapie mění receptorové buňky v ústech, které hlásí mozku, jakou chuť či vůni cítíte. Tyto symptomy mohou pokračovat tak dlouho jako trvá léčba. Vaše smysly pro chuť a čich se obvykle vrátí do normálu několik týdnů nebo měsíců po ukončení léčby.
Co jíst, pokud se vám změnila chuť a čich:
- Zkuste nová jídla. Pokud zjistíte, že vám najednou vaše oblíbené jídla přestaly chutnat, zkuste něco úplně jiného. Nové jídla však zkoušejte tehdy, když se cítíte dobře, abyste si nevytvořili ještě více odporu k jídlu.
- Jezte lehká jídla několik hodin před plánovanou chemoterapií. Takto můžete předejít averzi vůči jídlu kvůli nevolnosti a zvracení po chemoterapii.
- Požádejte někoho druhého, aby vám navařil, případně zkuste hotová jídla z obchodu, pokud nedokážete vystát vůni jídla.
- Zkuste jíst více studených jídel. Například jogurt, tvaroh či sendvič. Studená jídla totiž nemívají výraznou vůni.
- Zkuste používat umělé příbory, pokud vaše jídlo chutná po kovu.
- Vypláchněte si před jídlem ústa čajem, zázvorovým pivem, slanou vodou nebo sodou rozpuštěnou ve vodě. Takto si očistíte chuťové buňky. Některé ženy doporučují cucat mezi jednotlivými sousty kostku ledu, aby se utlumily jejich chuťové buňky a ony se dokázali najíst.
- K jídlu, které vám nechutná, se násilím nenuťte. Najděte si náhradu, kterou dokážete tolerovat.
- Jezte málo a často. Takovým způsobem toho dokážete sníst víc.
- Nečekejte, dokud pocítíte hlad. Pokud nemáte chuť na jídlo, berte jedení jako nutnou součást vaší léčby. Zkuste sníst alespoň něco v pravidelných intervalech.
Co jíst, pokud se vám změní chuť a vůně:
- Jezte jiné zdroje proteinů, pokud vám právě teď červené maso nechutná. Zkuste kuřecí, krůtí maso, ryby nebo sóju. Pro získání bílkovin můžete jíst i vejce. Stále vám mohou chutnat, ačkoli maso chuť změnilo.
- Jezte čerstvou zeleninu. Může být lákavější než zmrazená nebo v konzervě, protože tato může mít kovovou příchuť.
- Zkuste ovocné smoothie a mražené dezerty. Nemají výrazný pach a mohou být pro vás lákavé.
- Zkuste sladké baby karotky místo velkých mrkví, které ženám podstupujícím chemoterapii často chutnají velmi hořce.
- Noste s sebou drobné občerstvení, pokud nejíte dost kvůli strátě chuti k jídlu. Doporučené jsou proteinové tyčinky a vysokoproteinové drobnosti, abyste si je mohli dát, když na ně dostanete chuť. Zkuste sýr a sušenky, arašídové máslo, müsli, plátky krůtích nebo kuřecích prsou a ovoce.
Strava při rakovině - co jíst, pokud jste vysílená
Vysílení a únava při rakovině je cosi víc než jen "být unavená". Jde o dennodenní nedostatek energie, druh slabosti a malátnosti, kterou pociťujete po celém těle. Jde o ztrátu zájmu o lidi a o věci, které děláte za normálních okolností. Fyzické vyčerpání se promíchává se sklíčeností a výsledkem je vysílení, vyčerpání a únava.
Únava je nejčastějším nežádoucím účinkem při léčbě rakoviny. Podle zkušeností lékařů pociťuje 9 z 10 pacientů během léčby únavu a vyčerpání.
Komplexní a rozmanité faktory způsobují únavu, a to i po ukončení léčby rakoviny prsu. Nevolnost a bolest, návaly horka, steroidy, stres a deprese, to vše může přispět k únavě. Dokonce i to, co jíte, má na únavu vliv.
- Špatná výživa: to, že jíte méně a nedostává se vám dostatek živin, které potřebujete na zvládání vedlejších účinků léčby, vyvolává únavu.
- Dehydratace: můžete být dehydrovaná kvůli zvracení nebo průjmu způsobeného léčbou. Nebo jste příliš unavená na to, abyste dodržovali pitný režim. Může to vést k nerovnováze elektrolytů a způsobit pocit slabosti.
Pokud bojujete s únavou při rakovině, je důležité, aby se vám dostávalo dostatečné množství proteinů a celkových kalorií. Tato množství se člověk od člověka liší. Stravovací plán vhodný přesně pro vás si můžete sestavit s lékařem a dietologem.
Co jíst, pokud vás trápí únava při rakovině
- Vařte nárazově a ve velkém. Pokud máte energii na vaření, udělejte si velkou dávku něčeho výživného (zeleninové těstoviny, rýži s fazolemi, dušeného tuňáka) a zamrazte si jídlo po jednotlivých porcích. Později, když budete příliš unavená na vaření, můžete si pouze rychle ohřát nádobku s jednou porcí a najíst se. Pokud vám nabídnou přátelé nebo někdo z rodiny, že pro vás navaří, požádejte ho, ať postupuje stejně.
- Když se cítíte dobře, najezte se pořádně. Snažte se sníst co nejvíce, když máte nejvíce sil a největší apetit. Pokud zvyknete být ke konci dne unavená, jezte více na snídani a na oběd.
- Během dne snězte více výživných malých jídel. Dodáte tak tělu potřebné kalorie i proteiny. Sýrové karabáčky nebo sýrové nitě, rozinky, jogurt, baby karotky, nakrájená zelenina (abyste ji mohli jíst po troškách). Takto nemusíte mít na talíři nic velké.
- Zkuste tekutý výživový doplněk nebo energetickou tyčinku. Je to vždy lepší než vynechat jídlo úplně. Každé malé sousto se počítá.
Jak dostat do stravy více proteinů:
Mezi dobré zdroje proteinů patří libové maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky, oříšky, sušené fazole, hrách a čočku, a také sója. Abyste získali denně více proteinů, zkuste následující tipy:
- Přidejte sýr na chléb, k rybám, zelenině, do polévek, omáček, těstovin či rýže.
- Přidejte libové maso, ryby nebo tofu do omáček na těstoviny, zeleninových omáček, chilli a polévek. Vařte je spolu se zeleninou a dostanete rychlé a výborné jídlo.
- Používejte mléko místo vody při vaření vždy, když je to možné.
- Jezte vajíčka natvrdo. Mějte je vždy nachystané v chladničce. Natvrdo uvařená a rozkrájené vejce si přidávejte do salátů a sendvičů.
- Přidejte oříšky, semínka a pšeničné klíčky do salátů, do chleba, koláčů či cereálií. Posypte si jimi zmrzlinu nebo ovoce.
- Používejte různé druhy luštěnin, vařte si z nich omáčky a husté polévky.
- Používejte jogurty jako zálivku na ovoce a zeleninu či sušenky a koláčky.
- Přidejte si mražený jogurt nebo zmrzlinu do kávy nebo čaje či do horké čokolády.
Strava při rakovině - co jíst, pokud máte oslabenou imunitu
Schopnost a síla výživy posílit imunitní systém není dosud zcela objasněna. Vědci zkoumají výživu z hlediska zmírnění rizika rakoviny, prodloužení doby přežití a zlepšení kvality života.
Můžete mít obavy z toho, co se stane s vaším imunitním systémem během léčby rakoviny prsu. Budou po odstranění lymfatických uzlin nebo po chemoterapii narušené jeho schopnosti a fungování? Imunitní systém je velmi odolný a pružný, ale některé druhy léčby rakoviny prsu, jako například chemoterapie, ho oslabují. Pokud budete jíst zdravě během i po ukončení léčby, pomůžete imunitnímu systému dostat se do vrcholné formy co nejdříve po ukončení léčby.
Jak jíst, pokud je váš imunitní systém slabý
Pokud je váš imunitní systém slabý, snažíte se automaticky vyhýbat bakteriím a jiným organismům, které by mohly vyvolat onemocnění. Na to, aby zůstal váš imunitní systém silný, jsou opět potřebné bílkoviny. Dobré zdroje proteinů pro lidi, kteří mají oslabený imunitní systém, jsou následující:
- Libové maso, ryby, vejce, pasterizované tofu, vše řádně převařené. Zkontrolujte teploměrem i vnitřní teplotu jídla, abyste se ujistili, že jsou vyhubeny všechny bakterie.
- Pasterované mléko s nízkým obsahem tuku.
- Nízkotučný tvaroh nebo nízkotučný jogurt.
- Sáčkové polévky nebo polévky z konzervy.
- Multivitaminy. Spíše než výživové doplňky, které se mohou ovlivňovat s vaší léčbou, zkuste multivitamíny s minerály. O jejich vhodnosti a volbě si promluvte s lékařem.
Potraviny, kterým byste se měli vyhýbat
Určité jídla mohou obsahovat mnoho bakterií. Proto by děti, starší lidé a lidé s oslabenou imunitou neměli konzumovat následující:
- Syrové rostlinné klíčky (vojtěška, ředkvičky, brokolice, fazole mungo) kvůli vysokému riziku kontaminace salmonelou a E. coli.
- Syrová vejce, dresinky s obsahem syrových vajec, a to kvůli možné kontaminaci salmonelou.
- Nepasterizované ovocné a zeleninové šťávy, včetně moštů. Ty jedině v případě, že si je uděláte sama doma a dodržíte všechny hygienické zásady.
- Syrové nebo nedostatečně uvařené maso a drůbež.
- Tofu balené ve vodě.
Základním pravidlem, které doporučují dodržovat lékaři a dietologové pacientům podstupujícím chemoterapii, a také každému s oslabenou imunitou, je vyhýbání se následujícím potravinám:
- Jídla, které jsou syrové nebo nedovařené a obsahují maso, ryby, mořské plody, lox, sushi, sashimi, drůbež, vejce, tofu, salámy a slaninu.
- Jídla obsahující syrová vejce, například majonéza, či nepečené zákusky.
- Nepasterizované (syrové) mléko a mléčné výrobky z nepasterizovaného mléka.
- Měkké sýry jako feta, brie, camembert, modré sýry a podobně.
- Nemyté syrové ovoce a zelenina a ovoce a zelenina s plísní.
- Syrový med.
- Nepasterizované pivo.
- Nevařené kvasnice.
Vyhýbejte se také váženým salátům, lahůdkářství, bufetům, stánkovým prodejcům. Všechny mají vyšší riziko, že byly nesprávně skladovány, že nebyly dodrženy hygienické předpisy při výrobě nebo manipulaci s nimi.
Strava při rakovině - co jíst, pokud jste dehydratovaná
Zůstat dostatečně hydratovaná je při léčbě rakoviny prsu velmi důležité. Podle odborníků byste měli vypít denně 8 až 12 sklenic vody. Většina lidí však nepije dost, proto se snažte alespoň o 8 sklenic. Pokud máte v rámci léčby vedlejší účinky jako průjem nebo zvracení, měli byste pít ještě více.
Neměli byste se spoléhat na pocit žízně, který by vám naznačil, jestli dostatečně pijete. Žízeň totiž nemusíte pociťovat, dokud neztratíte hodně vody, proto se snažte pít během celého dne. Jednoduchý způsob jak říci, jestli pijete dostatek vody, je sledovat barvu moči. Pokud je bledá až průhledná, pijete pravděpodobně dostatečně. Pokud je moč tmavá, je koncentrovanější, a to znamená, že jste dehydratovaná. Pokuste se zvýšit množství vody a jiných tekutin. Multivitamíny vám někdy mohou zbarvit moč tmavě, tak na to v případě jejich užívání myslete.
Pokud vaše léčba způsobuje silné průjmy a zvracení, může dojít k dehydrataci. Pokud vás trápí silná bolest, pravděpodobně méně jíte i pijete, a to také způsobuje dehydrataci. Únava může být prvním příznakem dehydratace. Další příznaky jsou sucho v ústech, závratě a slabost, problémy s polykáním suchého jídla, suchá pokožka či suchý jazyk. Také můžete méně nebo vůbec močit.
Pokud pociťujete některý z těchto symptomů, obraťte se hned na lékaře.
Jak zůstat hydratovaná:
- Hodně pijte. Vodu, pasterizovaný 100% ovocný džus, mléko, vývar. To jsou vhodné alternativy na to, abyste zůstali hydratovaná během léčby.
- Kofein pijte pouze s mírou. Nápoje s obsahem kofeinu, jako je káva, čaj, koly a některé druhy piva, zvýší váš příjem vody. Ale kofein účinkuje jako diuretikum, takže vyplavuje z těla více vody než jiné nápoje bez obsahu kofeinu. Nespoléhejte se na kofeinové nápoje jako na váš jediný zdroj vody.
- Jezte potraviny s vysokým obsahem vody. Tekutiny v tuhé stravě se přirátávají k celkovému objemu tekutin. Některé ovoce a zelenina obsahuje více než 90% vody. Meloun cantaloupe, grep, jahody, vodní meloun, brokolice, zelí, kadeřavá kapusta, celer, okurka, salát, sladká paprika, ředkvičky, špenát, cuketa, rajčata, ty všechny obsahují 90% vody. Polévky, led, želatina také obsahují hodně vody.
- Do vody přidejte i citrusy. Pokud nemáte ráda čistou vodu, zkuste přidat limetkové, citrónové, či pomerančové plátky. Můžete si také vydělat trochu ovocné šťávy. Nebo zkuste sodu či minerálku, ale bez přidaného cukru nebo sodíku.
- Mějte vždy po ruce sklenici vody, ve dne i v noci, abyste nezapomněli pít.
Tipy na zvládání dehydratace
- Nepijte příliš mnoho najednou. Chlípejte tekutiny pomalu a postupně.
- Lížte ledové kostky, aby byly vaše rty a ústa vlhké.
- Jezte potraviny, které obsahují hodně vody, například vodní meloun nebo okurky.
- Mějte láhve s vodou a jiným pitím vždy po ruce, abyste mohli průběžně napít.
Co je třeba vědět o dietách, které tvrdí, že dokáží vyléčit rakovinu
Stovky vědeckých studií podporují diety, které jako základ zdravé výživy doporučují širokou paletu potravin. Nejextrémnější diety, které vás omezují pouze na jeden nebo dva druhy potravin, zdravé nejsou. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by nějaká speciální dieta dokázala vyléčit rakovinu.
Alternativní diety, které spoléhají na speciální doplňky nebo injekce, dlouhodobější půst, či klystýr, mohou být pro vaše zdraví škodlivé. Zejména pokud podstupujete léčbu rakoviny prsu. Pokud se léčíte, musíte se ujistit, že vaše tělo dostává dostatečné množství živin a kalorií, aby mohlo fungovat a léčit se.
Zde jsou některé z nejznámějších diet, které tvrdí, že pomáhají "léčit" rakovinu.
Livingston-Wheelerova terapie
Livingston-Wheelerova terapie zahrnuje vakcíny, antibiotika, vitamínové a minerální doplňky, trávicí enzymy, klystýry a vegetariánskou stravu. Bezpečnost této diety nebyla nikdy prokázána. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že je Livingston-Wheelerova terapie účinná při léčbě rakoviny prsu či jakémkoli jiném onemocnění.
Gersonova terapie
Gersonova terapie je metabolická terapie, což znamená, že je zaměřená na chemické tělesné funkce. Gersonova terapie používá kombinaci speciálních diet a jiných prvků, které se snaží odstranit takzvané "toxiny" z těla. Protože právě ty jsou prý příčinou onemocnění. Terapeuti používající Gersonovu terapii věří, že ženy s rakovinou prsu mají příliš mnoho sodíku v těle. Až natolik, že převažuje množství draslíku. Jde o přísnou vegetariánskou dietu s nízkým obsahem soli a nízkým obsahem tuku. Zahrnuje pití šťávy z přibližně 10 kg čerstvě vytlačeného ovoce a zeleniny denně. Také kávové klystýry.
Neexistuje žádný vědecký důkaz, že Gersonova terapie účinně snižuje postup rakoviny nebo zlepšuje šance na přežití. Škodlivé vedlejší účinky mohou zahrnovat podvýživu, silnou dehydrataci a nerovnováhu elektrolytů. Pravidelné klystýry také mohou způsobit poškození konečníku.
Léčba podle Kellyho a Gonzaleze
I tato léčba je metabolická terapie, která se snaží odstranit takzvané "toxiny" z těla. Kellyho léčba zahrnuje až 150 doplňků, půst, cvičení a používání projímadel či kávových klystýrů, chiropraxe a modliteb. Gonzalezová léčba je podobná. Obě se zaměřují na "detoxikaci" těla a "navrácení rovnováhy".
Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by obě terapie efektivně léčili rakovinu prsu, ani to, že by byly bezpečné pro zdraví. Škodlivé vedlejší účinky mohou zahrnovat podvýživu, silnou dehydrataci a nerovnováhu elektrolytů. Pravidelné klystýry mohou způsobit poranění konečníku.